Jedna z założycielek Gorzowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Także wiceprzewodnicząca Związku. Działaczka społeczna. Autorka książek.
Z domu Tanona. Urodzona w Hawryłowiczach (wówczas woj. wileńskie). W 1946 roku zamieszkała w podgorzowskim Rybakowie. Z Gorzowem Wielkopolskim związana od 1953 roku. W latach 1940-1946 wraz z matką i siostrą przebywała na zesłaniu w Kazachstanie. Ojca, którego aresztowano w 1940 roku, nie pamięta. Ukończyła dwustopniowe Technikum Finansowe i Ekonomiczne (1952, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wielkopolskim) oraz studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1973, Wydział Prawa i Administracji). Pracowała w Oddziale Wojewódzkim Banku Rolnego w Zielonej Górze, a później jako księgowa, bądź główna księgowa w Wydziale Finansowym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gorzowie Wlkp. oraz gorzowskich placówkach służby zdrowia: w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (1962-1970), Zespole Opieki Zdrowotnej i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (1970-1992) oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (1992-2005 – do emerytury). Okazjonalnie także w domu dziecka i szkole medycznej.
Działaczka społeczna. Kwestowała na rzecz domu dziecka i Sybiraków, przewodniczyła kołu księgowych gorzowskich zakładów pracy i jednostek budżetowych, przez 16 lat była członkiem Rady nadzorczej Gorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 1990 roku weszła do grona założycieli Gorzowskiego Oddziału Związku Sybiraków, gdzie pełniła także funkcję wiceprzewodniczącej.
Należała do grupy literackiej znanej jako » Poeci Okrągłego Stołu. Na emeryturze zajęła się pisaniem. Pierwszą swoją książkę Śladami wspomnień. Od Kazachstanu po Gorzów Wlkp. (2007, » WAG Arsenał) zadedykowała rodzicom. Opisuje w niej swoje dzieciństwo w Kazachstanie, powrót do Polski i swoją dorosłość w PRL. Trzy następne: Co cię nie zabije... (2014, » ZLP Gorzów), ...To cię wzmocni (2016, ZLP Gorzów) i ...jeśli dożyję (2019, ZLP Gorzów) są powieściami osnutymi na własnych przeżyciach autorki. Jest bohaterką reportażu radiowego pt. Opowieść z polską choinką w tle, zrealizowanego przez » Izabelę Patek dla Radia Zachód (2020) i cyklicznego programu Gorzowski Bohater realizowanego przez » Krystynę Sibińską i emitowanego przez Telewizję Gorzów (2021). Swoje życie opowiedziała także w filmie dokumentalnym pt. Wspomnienia gorzowskich Sybiraków. Wspomnienia Łucji Marczyk-Rajchel (2021) zrealizowanym przez » Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie.
Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zesłańca Sybiru, złotą odznaką honorową Zasłużony dla Rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, odznaką honorową Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia i » Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. [ Dane na dzień: 22.08.2022 ]