KUSKA Wojciech [1972- ]

Doktor nauk humanistycznych. Dziennikarz, wydawca i dokumentalista gorzowskiego Oddziału Telewizji Polskiej. Językoznawca, wykładowca akademicki. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku.

Urodzony w Gorzowie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (filologia polska). Jeszcze w czasie studiów związał się z dziennikarstwem. Pracował w Radiu "Gorzów" (1992-1996) i "Głosie Wielkopolskim" (1996-1998), a od 1998 roku jest redaktorem w Telewizji Polskiej S.A. Oddział Gorzów. Pomysłodawca i autor programów telewizyjnych: Lubuska kronika kulturalna, Ekstraklasa kulturalna i Kulturalnie do stołu. Także plebiscytu Złota Piłka Ekstraklasy kulturalnej, realizowanego wspólnie przez gorzowski Oddział TVP oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Autor tryptyku dokumentalnego o najnowszej historii Gorzowa: Biskup nowych czasów (2010, o bł. bp. Wilhelmie Plucie), Niezależni (2012, o Ruchu Młodzieży Niezależnej) i Miasto w stanie (2016, o pierwszych godzinach w Gorzowie Wlkp. po wprowadzeniu stanu wojennego, nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego za 2016 rok). Posiadacz bezterminowej karty ekranowej uprawniającej do występów przed kamerami TVP oraz karty lektorskiej uprawniającej do naczytywania filmów. Członek Rady Programowej Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie. Członek Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego w Gorzowie. Moderator i juror (np. Festiwalu Filmów Frapujących w 2019 roku). O swojej pasji dziennikarskiej opowiadał na spotkaniach w klubie "Na Zapiecku" (Językowa kreacja świata w powieściach Wiesława Myśliwskiego i Między pracą a pasją. Rzecz o dziennikarstwie i nie tylko).

Od 2008 roku jest wykładowcą w Akademii im. Jakuba z Paradyża, gdzie w 2019 roku obronił pracę doktorską (pierwszą w historii uczelni) pod kier. prof. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej na temat Językowo-kulturowa kreacja rodziny w powieściach Wiesława Myśliwskiego. W maju 2022 roku wygrał konkurs na stanowisko Dyrektora Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku.

Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.: III Nagrody podczas Przeglądu i Konkursu Oddziałów Terenowych TVP PiK 19 (Kraków 2012) za program Ekstraklasa kulturalna w kategorii "Najlepszy program związany z regionem" oraz wyróżnienia w kategorii "Najlepszy program o kulturze" za tę audycję podczas PiK 21 (Poznań 2014). "Dziennikarz Roku 2016" w kategorii "Kultura" – tytułu przyznanego przez Lubuski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, laureat nagrody gorzowskiej "Solidarności" "Feniks 2016". W 2017 roku został uhonorowany Motylem – najważniejszą nagrodą kulturalną prezydenta Gorzowa. [ Dane na dzień: 2.09.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Współpraca: Krystyna kamińska
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Wojciech Kuska; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : » ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA