Właśc. Tomasz [Bogusław] Kucharski. Wioślarz. Dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Poseł na Sejm VIII kadencji (od 2015 roku). Przez całą karierę sportową zawodnik AZS AWF Gorzów. Kierownik Referatu Sportu Urzędu Miasta w Gorzowie. Członek zarządu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Urodzony w Gorzowie Wlkp. Ukończył Technikum Mechaniczne w Skwierzynie i Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie. Treningi wioślarskie rozpoczął w 1986 roku na pozycji sternika. Sukcesy odnosił już jako junior pod opieką pierwszych trenerów - Marka Kowalskiego i Mariana Henniga. Zdobył m.in. srebrny (w 1988 roku) i złoty medal (1993) w mistrzostwach Polski młodzików w dwójce podwójnej wagi lekkiej. W 1993 roku zadebiutował też w młodzieżowych mistrzostwach świata (10. miejsce). Pływał w dwójce podwójnej, a w 1994 roku zdobył pierwsze medale wśród seniorów - brąz (w jedynce) i srebro (w dwójce podwójnej) podczas mistrzostw Polski. W 1996 roku kandydował do startu na igrzyskach w czwórce bez sternika, ale ostatecznie do Atlanty nie poleciał. W 1997 roku został partnerem Roberta Sycza (z Zawiszy Bydgoszcz, wcześniej pływającego z Grzegorzem Wdowiakiem), tworząc na wiele lat jedną z najlepszych dwójek wagi lekkiej świata. Zdobywał też medale w czwórce podwójnej oraz (głównie w mistrzostwach Polski) w wioślarskiej jedynce.
Jako duet pływali na 2000 metrów w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Zdobyli dwa złote medale olimpijskie (Sydney w 2000 i Ateny w 2004 roku), dwukrotnie mistrzostwo świata (w 1997 i 1998 roku) oraz trzykrotnie wicemistrzostwo świata. Startowali też w Pucharze Świata. Za ich sukcesami stał niemal nieprzerwanie trener Jerzy Broniec, który po Atenach rozstał się na kilka miesięcy z duetem. Od 2007 roku trenerem pary był gorzowianin M. Hennig. T. Kucharski okazjonalnie startował w czwórce bez sternika (np. w 1997 roku zdobył mistrzostwo Polski i wystartował w Pucharze Świata) oraz w jedynce, nie odnosząc jednak międzynarodowych sukcesów.
Po drugim medalu olimpijskim (Ateny, 2004 rok) duet Kucharski - Sycz nie prezentował już takiej formy. Złożyły się na to m.in. częste kontuzje zawodników, problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi i zmiany trenerów. W 2005 roku Kucharski doznał urazu naderwania mięśnia prostownika grzbietu, który wyeliminował go na wiele tygodni ze startów. 16 czerwca 2008 roku na Malcie w Poznaniu odbyły się regaty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W swojej ostatniej szansie na start w Chinach najlepszy duet w historii polskiego wioślarstwa odpadł w repasażach, kończąc wspólne pływanie. W lipcu Kucharski wystartował w jedynce podczas mistrzostw świata w Linzu (Austria), ale na dystansie 2000 metrów zajął dopiero 16. miejsce. Po raz ostatni wystartował 24 sierpnia 2008 roku na Malcie w osadzie AZS AWF Gorzów (m.in. z Michałem Jelińskim), zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski w czwórce podwójnej.
Po zakończeniu kariery pozostał w klubie AZS-AWF jako trener młodzieży. Do końca stycznia 2012 roku uczył też w Zespole Szkół Sportowych w Gorzowie. Dwukrotnie wybrany do dziesiątki najlepszych polskich sportowców "Przeglądu Sportowego" (w 1997 roku zajął dziewiąte, a w 1998 - 10. miejsce). Trzykrotnie wygrał plebiscyt "Gazety Lubuskiej" na najpopularniejszego sportowca regionu (dwukrotnie województwa gorzowskiego - w 1997 i 1998 roku i raz lubuskiego - w 2004 roku), a na początku 2016 roku kapituła plebiscytu nadała mu tytuł honorowego sportowca 2015 roku. Od 2009 roku był pełnomocnikiem prezydenta Gorzowa ds. sportu. W latach 2012-2015 dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta, a od 2015 roku kierownik Referatu Sportu UM. W październiku 2015 roku z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany do Sejmu RP VIII kadencji. Członek zarządu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich na lata 2017-2020.
W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W sierpniu 2007 roku tablica z gwiazdą i jego nazwiskiem została wmurowana w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. W 2001 roku Zbigniew Szafkowski napisał o nim książkę pt. Złote wiosła Tomasza Kucharskiego, a w 2008 roku, wraz z Syczem, stał się bohaterem komiksu Robert Sycz i Tomasz Kucharski. Waga lekka na wagę złota.
W lipcu 2009 roku uratował życie kobiecie tonącej w Warcie. Tegoż samego roku otrzymał doroczną, bardzo prestiżową Nagrodę im. Bartosza, która przyznawana jest sportowcom za wybitne wyniki i wyjątkowe postawy. Nagrodę otrzymał wioślarz, który jest wzorem sportowca i patrioty. W poznańskich mistrzostwach świata zdobył się na piękny gest, przekazując proporczyk i pamiątki swojemu partnerowi z osady Robertowi Syczowi i trenerowi. Uznał, że tym ludziom zawdzięcza swoje sukcesy. Kucharski pozostał człowiekiem bardzo skromnym - uzasadnił Piotr Nurowski, prezes PKOL, przyznanie nagrody. W listopadzie 2011 roku został wybrany do Galerii Sław Polskiego Sportu, a w styczniu 2014 roku uhonorowany statuetką Superczempiona Sportu, przyznawaną przez redakcję "Przeglądu Sportowego" podczas dorocznej Gali Mistrzów Sportu. W 2015 roku Poczta Polska wydała limitowaną serię znaczków pt. XXVII Igrzyska Olimpijskie Sydney 2000 przedstawiającą Tomasza Kucharskiego i Roberta Sycza. [ Dane na dzień: 7.01.2017 ]