PLEBISCYT SPORTOWY GAZETY LUBUSKIEJ

Doroczny, prowadzony regularnie od 1965 roku, plebiscyt » "Gazety Lubuskiej" (wcześniej "Gazety Zielonogórskiej" i "Gazety Gorzowskiej") na najpopularniejszego bądź najlepszego sportowca regionu. Obecnie Plebiscyt Sportowy "Gazety Lubuskiej" na najlepszych i najpopularniejszych sportowców województwa Lubuskiego.

W różnych okresach, w zależności od podziałów terytorialnych i nazwy gazety, nosił nazwę: na najpopularniejszego sportowca województwa zielonogórskiego, gorzowskiego albo lubuskiego. Pierwotnie zawodników do plebiscytu typowali dziennikarze sportowi, a z czasem listę mogli uzupełniać również czytelnicy. Dodatkowo wybierani byli najlepsi trenerzy, a także sportowcy niepełnosprawni i najpopularniejsza drużyna roku. Pierwotnie sportowców wybierali czytelnicy gazety poprzez głosowanie na specjalnych kuponach zamieszczanych w gazecie. Wyniki ogłaszano podczas specjalnego balu, zazwyczaj na początku następnego roku, który odbywał się przemiennie w Zielonej Górze i Gorzowie. Wydawana była również specjalna "Gazet-k-a Sportowa".

Od 2010 roku najlepszych sportowców i trenerów województwa wybiera specjalnie powołana kapituła, a czytelnicy i internauci poprzez głosowanie (np. esemesami) przyznają tytuły najpopularniejszych sportowców. Wprowadzono też zasadę, że w pierwszej kolejności wyłaniani są najpopularniejsi sportowcy i trenerzy w powiatach, a następnie w całym województwie. Wzrosła też ilość kategorii, w których nagradzani są sportowcy wybierani przez kapitułę, m.in. Najlepszy Lubuski Sportowiec Roku, Najlepsza Drużyna Roku, Najpopularniejsza Lubuska Drużyna Roku, Najlepszy Niepełnosprawny Sportowiec Województwa Lubuskiego, Najlepszy Trener Roku w Sportach Indywidualnych, Najlepszy Trener Roku w Sportach Drużynowych, Talent Roku, itp. Przyznawane są również nagrody specjalne. [ Dane na dzień: 22.01.2023 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : » KONKURSY, NAGRODY | » MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA