FICE Łucja [1952- ]

Łucja Fice Właśc. Łucja [Anna] Fice. Znana także jako Łucja Fornalczyk-Fice. Poetka, pisarka, członek » Związku Literatów Polskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Stowarzyszenia Artystów, Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy "Virtualia Art".

Urodzona w Krzyżu Wlkp. (obecnie woj. wielkopolskie). Z Gorzowem Wielkopolskim związana od 1966 roku. Z zawodu technolog procesów chemicznych (absolwentka Technikum Chemicznego w Gorzowie, 1971). Debiutowała na łamach warszawskiego pisma literackiego "Własnym Głosem" (1995, wiersze Menu i Lustro). W 1997 roku zadebiutowała tomikiem poezji pt. W moim śnie (wyd. PiT Kraków). Zatrudniona m.in. jako laborant w » ZWCh "Stilon" (1973-1978). Prowadziła także prywatną działalność gospodarczą. W 2004 roku wyjechała z Polski w celach zarobkowych. Pracowała jako opiekunka w Wielkiej Brytanii (Care Home w Llanelli w Walii) i Niemczech. Praca za granicą miała duży wpływ na jej dalszą twórczość – stała się inspiracją m.in. tomiku pt. Opiekunka (2012) oraz powieści emigracyjnych Przeznaczenie (2012) i Wyspa starców (2013).

Członek » Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i » Klubu Poetów Okrągłego Stołu działającego przy » Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie. W 2013 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich. W 2014 roku wzięła udział w zdjęciach do filmu dokumentalnego Agnieszki Satoli z Uniwersytetu w Fuldzie (Hesja, Niemcy), będącego częścią jej rozprawy doktorskiej pt. Migration und irreguläre Pflege in Deutschland. Eine biographische Studie. Na podstawie jej twórczości emigracyjnej powstały dwie prace naukowe: dr Anny Kronenberg pt. Migracje kobiet. Strategie odzyskiwania głosu i ciała w twórczości literackiej Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii (2016) i prof. Stefana Pastuszewskiego pt. Sylwetka psychiczna emigrantki nie-zarobkowej po 2004 roku w twórczości Łucji Fice. W 2016 roku wzięła udział w Festiwalu Emigracji w Gdyni, gdzie poprowadziła własny panel na temat emigracji Polek po 2004 roku (Żona, Opiekunka. Traumy emigracji).

Dla Muzeum Emigracji w Gdyni udzieliła wywiadu rzeki, który stał się częścią ogólnopolskiego projektu literackiego pt. "Emigrantki własnym głosem" (2016).

Publikowała m.in. w "Gazecie Kulturalnej", "Polityce", "Wysokich Obcasach", w czasopismach "Pro Libris" i » "Pegaz". Jej artykuły i felietony ukazywały się "Nieznanym Świecie" i "Głosie Seniora". W 2019 roku o polskich opiekunkach pracujących w Niemczech opowiadała też w programie "Pytanie na Śniadanie" Telewizji Polskiej i w audycji portalu internetowego ONET.

Brała udział w licznych wydarzeniach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą, m.in. w Kongresie Kobiet w Gorzowie Wlkp., podczas którego wystąpiła z referatem pt. Blaski i cienie emigracji (2014) i w Międzynarodowym Konkursie Poezji w ramach Dni Poezji UNESCO w Londynie (2014). W 2015, 2017 i 2022 roku uczestniczyła w Dniach Polonii w Berlinie, podczas których prezentowane były jej książki, a w 2018 i 2019 roku brała udział w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W 2022 roku uczestniczyła on-line w Kongresie Seniora: Głos Seniora Stowarzyszenia Manko. Swoje książki prezentowała też podczas spotkań autorskich np. w Gorzowie: w » Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 8 (2013, promocja powieści Przeznaczenie) i w Klubie Kultury MCK Jedynka (2017, promocja powieści Boska matryca).

Laureatka licznych nagród literackich, m.in. II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Nasz Czas" (2000, za cykl wierszy), nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim "Dać świadectwo" (2010 Kraków, za cykl wierszy), II nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim "Anioły są wśród nas" (2012 Sulęcin, za fragment powieści Przeznaczenie) i III nagrody za udział w konkursie "Moje najpiękniejsze wakacje" (2022, zorganizowanym przez "Głos Seniora Polaków za granicą"). W 2017 roku otrzymała stypendium prezydenta miasta Gorzowa w dziedzinie literatury. W 2020 roku kandydowała do literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Członek Zarządu » Związku Literatów Polskich Oddział Gorzowski (sekretarz).

Odznaczona m.in. odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016).

Wymieniana w almanachach, antologiach i leksykonach, m.in. Leksykon literatury gorzowskiej (2003), Almanach poetów i pisarzy ZLP Gorzów Wielkopolski (2014), Literaci w Gorzowie. Pod skrzydłami Pegaza. Nowy almanach poetów i pisarzy ułożony przez Ireneusza Krzysztofa Szmidta (2019). [ Dane na dzień: 6.11.2023 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów Ł. Fice
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Łucja Fice; [2] - Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie; [3] - "Literaci w Gorzowie. Pod skrzydłami Pegaza. Nowy almanach poetów i pisarzy ułożony przez Ireneusza Krzysztofa Szmidta" - 2019 - Krzysztof I. Szmidt
Zobacz też : » PISARZE» TWÓRCY