Właśc. Jerzy Paweł Duda. Bard, kompozytor, autor tekstów, instrumentalista, instruktor muzyki. Także uznany matematyk.
Urodzony w Gorzowie. Zmarł tamże. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie (1968, m.in. uzdolniony matematyk, finalista Centralnej Olimpiady Matematycznej w 1967 roku) i Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Matematyki). Był asystentem Wydziału Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim. Po powrocie do Gorzowa (1980) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. Związał się z Wojewódzkim Domem Kultury [WDK] (obecnie Grodzki Dom Kultury), gdzie założył Klub Piosenki Turystycznej (1981). Pisał teksty, komponował muzykę, grał na wielu instrumentach, m.in.: skrzypcach, fortepianie, harmonijce ustnej i torunioli – instrumencie skonstruowanym przez Kazimierza Kryskę, będącym połączeniem mandoliny z bałałajką. W WDK prowadził chór Ta-Joj. Laureat wielu nagród i wyróżnień na licznych festiwalach, w tym pierwszych nagród na Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa (1984, Łódź), Przeglądzie Piosenki Turystycznej Bazuna (1985, Gołuń), Zamkowych Spotkaniach Śpiewajmy Poezję (1989, Olsztyn), Festiwalu Dopóki jestem, uśmiechem, słowem, gestem (1993, Sieradz), Giełdzie Piosenki Turystycznej (1995, Szklarska Poręba) i Przeglądzie Piosenki Turystycznej Bazuna (1997, Wejherowo). Jest też laureatem Nagrody Honorowej Korneliusza Pacudy na Festiwalu Country (1996, Rypin) i "Łośkara", którego otrzymał w 1999 roku w Szklarskiej Porębie za całokształt dokonań twórczych na Giełdzie Piosenki Turystycznej. Stały uczestnik Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów [SMAK] w Myśliborzu, wielokrotnie honorowany prestiżowymi nagrodami, jak nagrodą ZAKR (1979), Złotym Orderem Szarej Mrówki (1997) i Różowymi Okularami (2006).
Opracował wiele cykli piosenek do tekstów innych autorów, m.in.: Psalmy i Błękit (do tekstów Joanny Kulmowej), Cykl biblijny (do tekstów Władysława Wróblewskiego), Cykl bieszczadzki (do tekstów Jerzego Harasymowicza, Petera Murianki, Urszuli Janickiej-Krzywdy i innych autorów) oraz Czastuszki (do tekstów Małgorzaty Jędryczki). Wiersze Edwarda Dębickiego - gorzowskiego poety i twórcy Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, Ryszarda Kucia i nadesłane na Konkurs Poetycki im. Papuszy złożyły się na Cykl cygański. Komponował też muzykę do wierszy i prozy gorzowskich poetów, m.in.: Ferdynanda Głodzika, Beaty Patrycji Klary i Władysława Łazuki).
Współpracował z łemkowską kapelą Chwylyna i śpiewał w chórze Cantabile, dla którego też komponował (m.in. Psalm Narodzenia do tekstu Joanny Kulmowej) i przygotował wiele aranżacji (m.in. W stepie szerokim, Karpaty - z własnym swobodnym tłumaczeniem z ukraińskiego i Most nad wzburzoną wodą). Nagrał dwie kasety: Dwa krzyże i Beskidzie mój.
Jest autorem prac teoretycznych o piosence turystycznej. Jedna z nich - O definicji piosenki turystycznej (1978) stała się podstawą do prac naukowych badających ten gatunek piosenki jako zjawisko kulturowe. Juror wielu festiwali piosenki. Nie należał do żadnych związków twórczych. W 1975 roku otrzymał tytuł Głównego Eksperta ds. Piosenki Turystycznej, nadany przez Radę Naczelną SZSP oraz SPiT Almatur. Zmarł 17 lipca 2013 roku w dniu swoich 63. urodzin. [ dane na dzień: 22.07.2013 ]