PORAJ

Poraj Właśc. Zakład Projektowania i Usług Komunalnych Poraj, założony w Gorzowie 1988 roku przez mgr. inż. ichtiologa Wawrzyńca Zielińskiego. Od 2004 roku także Centrum Ogrodnicze Świat Roślin i Zwierząt w podgorzowskim Wawrowie. Jedna z większych w regionie firm zajmujących się produkcją i sprzedażą roślin.

Pierwotnie Zakład Robót Wysokościowych, specjalizujący się m.in. w wycince drzew, a od 1994 roku znany jako Zakład Projektowania i Usług Komunalnych Poraj, zajmujący się pielęgnacją zieleni miejskiej, konserwacją zabytków oraz mechanizacyjnymi pracami rolnymi i leśnymi. Od 1994 roku firma działa na terenach należących do dawnych ZWCh Stilon, gdzie W. Zieliński zapoczątkował i rozwinął produkcję roślin w szklarniach, a także wybudował na jej potrzeby stolarnię. Poraj jest wykonawcą m.in. placów zabaw w Motylewie i Bogdańcu, a w tym ostatnim także wieży widokowej w Rezerwacie Przyrody Dębowa Góra.

W 2004 roku w podgorzowskim Wawrowie Wawrzyniec Zieliński rozpoczął budowę filii zakładu, znaną jako Centrum Ogrodnicze Świat Roślin i Zwierząt. Na powierzchni 50 tys. metrów kw. znajdują się m.in. szklarnie produkcyjne (o powierzchni 2,5 tys. m kw.) i handlowe oraz kilkanaście tuneli foliowych, w których hodowane są rośliny jednoroczne (m.in. prymule, bratki, chryzantemy), byliny rabatowe i skalne (np. rośliny okrywowe, róże, hortensje) oraz drzewa i krzewy. Do największych atrakcji wciąż rozwijanego Centrum należą: zwierzyniec z wieloma gatunkami ptactwa i zwierząt (m.in. ponad 70 ras kur, daniele, kozy, lamy, osły, owce, renifery), Ogród Doświadczeń i Zmysłów (m.in. krzywe zwierciadła, kalejdoskop, tablice z grafiką iluzyjną), skansen (zabytki techniki dawnego Landsbergu i Gorzowa, stacja kolejowa Poraj), plac zabaw dla dzieci, a także karczma Farma Wawrzyńca, spopularyzowana m.in. przez program telewizyjny Madgy Gessler.

W 2005 roku firma Poraj wykonała, w oparciu o własną dokumentację i materiały z archiwów Deutsche Technikmuseum w Berlinie, replikę pierwszego landnsberskiego tramwaju, zwanego potocznie Bimbą. W 2006 roku pracownicy zakładu wybudowali dzwonnicę pod Dzwon Pokoju na placu Grunwaldzkim, a także przeprowadzili ekshumacje blisko 2,5 tys. ciał mieszkańców dawnego Landsbergu z cmentarza ewangelickiego na cmentarz komunalny, do ossuarium, którego byli też wykonawcą. Firma opiekuje się także chorym ptactwem i zwierzętami (również dzikimi), które ucierpiały np. wskutek wypadków. [ Dane na dzień: 29.08.2014 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Wawrzyniec Zieliński; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Patrz też : INSTYTUCJE, PLACÓWKI, ZAKŁADY