DZWON POKOJU

Dzwon Pokoju Dzwon na placu Grunwaldzkim z dzwonnicą wybudowaną obok pomnika Niepdległości (dawniej Braterstwa Broni). Ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsbergu i obecnych mieszkańców miasta jako dar z okazji 750-lecia Gorzowa.

Dzwon ze spiżu, o wadze jednej tony, odlany został w Gliwicach, w znanej pracowni ludwisarskiej Zbigniewa Felczyńskiego Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów. Brzmi w tonacji F. Z jednej strony przyozdabia go herb miasta i napis w trzech językach: "Pokój-Friede-Pax", a z drugiej data: "1257-2007. Landsberg a.d. Warthe - Gorzów Wielkopolski". Jego odsłonięcia dokonał prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak i przewodnicząca BAG Ursula Hasse-Dresing. Po raz pierwszy zabrzmiał w dniu odsłonięcia - 2 września 2006 roku - w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dla podniesienia jego znaczenia Rada Miasta uchwaliła, że będzie rozbrzmiewał tylko w najważniejsze święta państwowe, Dzień Pamięci i Pojednania (30 stycznia) oraz w rocznicę założenia miasta (2 lipca).

Dzwon Pokoju zabrzmiał też po uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się na placu Grunwaldzkim 14 kwietnia 2010 roku dla upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. [ Dane na dzień: 12.11.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : ATRAKCJE GORZOWA