PAUCKSCH Wolfhart [1940- ]

Wolfhart Paucksch Właśc. Wolfhart [Alexander] Paucksch. Prawnuk Hermanna [Johanna Gottlieba] Pauckscha – fundatora, honorowego obywatela Landsbergu (obecnie Gorzów Wlkp.). Od 1997 roku utrzymuje stałe kontakty z Gorzowem. Badacz historii rodu Pauckschów.

Urodzony w miejscowości Opperau (obecnie Oporów koło Wrocławia). Dzieciństwo spędził na Śląsku, w okolicach Wrocławia, a po 1945 roku wraz z rodzicami mieszkał w byłej NRD (Berlin, Altmarkt i Erfurt) i w Niemczech Zachodnich (Hanower, Neustadt am Rübenberge i Hamburg). Ukończył wyższą szkołę handlową (kierunek biznesmen przemysłu). Pracował m.in. w Maschinenfabrik Rheinstahl Hanomag w Hanowerze i jako doradca i kierownik biura planowania i sprzedaży zaplecza biznesowego w Hamburgu.

W 1997 roku razem z rodziną (m.in. swoim ojcem Joachimem [Eberhardem] Pauckschem) przybył do Gorzowa na uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanej fontanny Pauckscha, ufundowanej przez jego pradziadka Hermanna [Johanna Gottlieba] Pauckscha. Od tego czasu datują się jego stałe kontakty z Gorzowem i tutejszymi instytucjami i placówkami. W 2002 roku wziął udział w zjedzie rodziny Pauckschów, który odbył się w dawnym pałacu rodzinnym przy ulicy Wał Okrężny (wówczas siedziba GDK, znana też jak Willa Pauckscha). W styczniu 2007 roku uczestniczył w Gorzowie w dorocznych Dniach Pamięci i Pojednania, podczas których m.in. wziął udział w odsłonięciu pamiątkowego obelisku na cmentarzu komunalnym, upamiętniającego dawnych mieszkańców Landsbergu pochowanych na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Walczaka. W listopadzie 2014 roku na zaproszenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie [WiMBP], w ramach cyklicznych spotkań i wykładów historycznych Nowa Marchia - prowincja zapomniana - Ziemia Lubuska - wspólne korzenie, zaprezentował, wzbogaconą dużą ilością materiału ikonograficznego, historię fabryki H. Paucksch AG i jej założyciela Hermanna Pauckscha. W styczniu 2015 roku przekazał jako depozyt do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie pamiątki i dokumentację dotyczącą zakładów H. Paucksch AG, w tym m.in. dokumenty (kopie i oryginały) oraz zdjęcia (załogi i fabryki). W 2016 roku WiMBP wydała 12 Zeszyt Naukowy z cyklu Nowa Marchia - prowincja zapomniana - Ziemia Lubuska - wspólne korzenie, w którym opublikowane zostały materiały ze spotkania w 2014 roku. [ Dane na dzień: 12.01.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: zbiory WiMBP
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Wolfhart Paucksch; [2] - "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : REGIONALIŚCI, HISTORYCY