CHROSTOWSKI Władysław [1944- ]

Władysław Chrostowski Właśc. Władysław [Krzysztof] Chrostowski. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gorzowie Wlkp. (1979-1998), a po reformie administracyjnej w 1999 roku Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze.

Urodzony w Gross Sihonau (Niemcy). Od 1978 roku mieszka w Gorzowie. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1973 roku Powiatowy, a w latach 1975-1977 Miejski Konserwator Zabytków w Stargardzie Szczecińskim. W 1979 roku został Wojewódzkim Konserwatorem w Gorzowie Wlkp. i zastępcą Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki UW (do 1990 roku). W oparciu o obiekty zabytkowe współtworzył bazy m.in. dla placówek kultury. Przyczynił się do uratowania i odbudowy XVIII-wiecznego Spichlerza w Gorzowie, w którym dzisiaj mieści się oddział Muzeum Lubuskiego. Ma udział w ratowania obiektów na terenie dawnego woj. gorzowskiego: Twierdzy Kostrzyn, a także architektury sakralnej: kościołów w Choszcznie, Dobiegniewie, Ośnie Lub., Reczu i Słońsku. W 1990 roku wszedł w skład Komitetu Założycielskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości przy Archiwum Państwowym w Gorzowie Wlkp. W 1992 roku podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków cmentarza żydowskiego w Skwierzynie. Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także członek Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z delegaturą w Gorzowie.

Autor licznych publikacji naukowych. Odznaczony m.in. Brązowym (1980) i Złotym Krzyżem Zasługi (1987), Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1979), posiada też tytuł Zasłużony Działacz Kultury. We wrześniu 2006 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2015 roku Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. [ Dane na dzień: 8.07.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Władysław Chrostowski; [2] - portal: www.lwkz.pl
Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | REGIONALIŚCI, HISTORYCY | ZABYTKI, ARCHITEKTURA