BUCHOLSKI Marek [1948- ]

Prawnik, podróżnik, dziennikarz i literat. Członek Związku Literatów Polskich.

Urodzony w Czerwieńsku koło Zielonej Góry. Z Gorzowem Wielkopolskim związany od 1970 roku. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1969). W Gorzowie od 1970 roku pracował w obsłudze prawnej jako radca prawny w przedsiębiorstwach handlowo-produkcyjnych, budowlanych i bankach. Od 1992 roku prowadzi własną kancelarię prawniczą.

Jeszcze w czasie studiów (1967) był jednym z inicjatorów powołania i członkiem redakcji pisma uniwersyteckiego "Ułamek". W 1979 roku związał się, jako dziennikarz zawodowy (kontynuując równolegle pracę jako radca prawny), z ogólnopolską, największą w tym czasie gazetą adresowaną do mieszkańców wsi "Gromada – Rolnik Polski", w której w 1981 roku został kierownikiem Oddziału Nadodrzańskiego (zasięg działania od Świnoujścia po Wrocław) z siedzibą w Gorzowie. W 1984 roku otrzymał redakcyjną nagrodę im. red. Włodzimierza Mamińskiego w dziedzinie publicystyki prawno-gospodarczej. Z gazetą tą (od 1991 roku znaną jako "Gromada Rolników") był związany aż do jej likwidacji w 1993 roku, także jako członek zarządu spółki pracowniczej, która gazetę wydawała.

W latach 80. współpracownik regionalnych gazet i członek redakcji, m.in. "Ziemi Gorzowskiej" (także autor stałych felietonów pt. Miś polarny, publikowanych w tygodniku przez siedem lat), "Tygodnika Gorzowskiego", "Gazety Nowej", "Rolniczej Warty", "Traktu" i "Kuriera Gorzowskiego".

W roku 2000 był współzałożycielem stowarzyszenia "Forum Gorzowa" działającego na rzecz rozwoju Gorzowa i gorzowskiej aglomeracji. Jeden z założycieli Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej (2004). W latach 2006-2016 działał w Europejskim Ugrupowaniu Interesów Gospodarczych "Linia Kolejowa Gorzów–Berlin" z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą oraz w projektach na rzecz rozwoju współpracy kulturalnej i gospodarczej na pograniczu polsko-niemieckim. Zwolennik ścisłej integracji Europy oraz jak najszerszych kontaktów ludzi różnych kultur, jako warunku wyjścia z zaklętego kręgu ksenofobii i narodowego szowinizmu.

Z zamiłowania podróżnik. Efektem jego licznych wyjazdów stał się cykl książek publikowanych systematycznie po 2000 roku (debiut: Podróże dość dalekie, 2013) w zbliżonej szacie graficznej, w których podejmuje problematykę obyczajową, religijną, gospodarczą i polityczną miejsc, do których dotarł. Podczas wypraw, w których kierował się mottem: każda noc w innym miejscu, obok wielu krajów europejskich odwiedził m.in. północno-wschodnie Chiny, południowe Chiny, RPA, ekwadorskie Andy, Amazonię, wyspy Galapagos, Argentynę, Japonię, Hongkong, Chile, Ziemię Ognistą, Bali, Patagonię, Wenezuelę, Sumatrę, Kuala Lumpur, Singapur, Indie, Peru, Boliwię, Wietnam, Meksyk, kraje Afryki Zachodniej, Sri Lankę, Sikkim w Himalajach, Dubaj i inne.

W 2016 roku został przyjęty do Związku Literatów Polskich. Za aktywną działalność na rzecz integracji przygranicznych rejonów Polski i Niemiec w 2013 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 1984 roku otrzymał odznaką "Za Zasługi dla Województwa Gorzowskiego". [ Dane na dzień: 11.02.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów M. Bucholskiego
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Marek Bucholski; [2] - "Literaci w Gorzowie. Pod skrzydłami Pegaza" - pod. red. Krystyny Kamińskiej i Ireneusza Krzysztofa Szmidta - 2019; [3] - portal: zlp.gorzów - tam więcej
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | PISARZE | TWÓRCY