AURIG Kurt [1883-1957]

Kurt Aurig Uznany fotografik landsberski. Kronikarz miasta i okolic. Także prezes chóru kościelnego.

Urodzony w Ditersdorfie (Saksonia, Niemcy). Zmarł w Zittau (Niemcy). W przedwojennym Gorzowie mieszkał i pracował w latach 1909-1945. Fotografii uczył się w zakładzie Maxa Bauma w Dreźnie. Uprawnienia czeladnicze otrzymał w 1900 roku. Jako fotograf pracował w różnych miastach w Niemczech, a w 1909 roku osiadł w Landsbergu. Tu, przy Richtstraße 16 (obecnie ulica Sikorskiego), założył Atelier Kurt Aurig. Specjalizował się w portrecie i zdjęciach ślubnych. Jego atelier zdobyło wysoką markę. Dużym uznaniem cieszyły się też plenerowe fotografie Auriga, na których uwieczniał Landsberg i jego okolice. W 1912 roku otrzymał dyplom mistrza fotografii, nadany mu przez cech we Frankfurcie nad Odrą. W czasie I wojny światowej służył w kawalerii powietrznej. We Francji, dla potrzeb wojska, wykonywał zdjęcia frontowe z balonów lotniczych. Po wojnie powrócił do prowadzenia zakładu w Landsbergu. Działał w cechu we Frankfurcie nad Odrą. Dokumentował ważne wydarzenia w mieście i powiecie, wiele jego zdjęć ukazywało się w różnych wydawnictwach, przewodnikach (np. Neumärkisches Wanderbuch [1929]) i reklamówkach - także w formie pocztówek wydanych m.in. przez Reichpost (pocztę niemiecką). Wydał również własną unikatową serię pocztówek Landsbergu opatrzonych swoim autografem oraz kalendarz nazwany Landsberg i Cicha Nowa Marchia na przełomie roku (1938). Dał się też poznać jako wieloletni członek oraz przewodniczący chóru luterańskiego, działającego przy parafii mariackiej.

W 1945 roku Aurig wraz z rodziną opuścił Landsberg, a budynek z jego atelier doszczętnie spłonął. Osiadł w Herrnhut (Saksonia), gdzie otworzył kolejny zakład fotograficzny, który później przekazał córce i jej mężowi. Sam przeniósł się do oddalonego o kilkanaście kilometrów Zittau, gdzie również zajmował się fotografią. Zmarł nagle w 1957 roku i został pochowany na cmentarzu w Herrnhut.

Pozostawił po sobie bogatą kolekcję zdjęć dokumentalnych przedstawiających życie Landsbergu, a także kolekcję fotografii o dużych walorach artystycznych, prezentującą miasto i okoliczne tereny. Niektóre z nich wykorzystano w książce pt. Auf den kargen Hügeln der Neumark Hansa Künkela (1962). W 2007 roku, w 50. rocznicę jego śmierci i z okazji 750-lecia Gorzowa Wielkopolskiego, Muzeum Lubuskie i organizacja byłych mieszkańców Landsbergu zorganizowali w Gorzowie wystawę jego prac. Ukazał się również album pt. Kurt Aurig (1983-1957): der Landsberger fotograf – gorzowski fotograf (2007, Matthias Lehmann i Zdzisław Linkowski). Fotograficzne pasje Kurta Auriga kontynuowała jego córka Gerda Schmorrde, która wraz z mężem Theodoerem przejęła zakład w Herrnhut, a obecnie także ich syn Heinrich Schmorrde.

Kolekcje pocztówek Auriga, jako zbiory własne, bądź depozyty, znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Lubuskiego i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie. Oryginały jego zdjęć, w postaci szklanych płyt, jako Archiwum Aurig, trafiły do Muzeum Ziemi Rodzinnej w Herford (obecnie w Finsterwalde, Brandenburgia). [ Dane na dzień: 1.06.2014 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów WiMBP
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Kurt Aurig (1983-1957): der Landsberger fotograf – gorzowski fotograf" - Matthias Lehmann i Zdzisław Linkowski - 2007; [2] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Robert Piotrowski] - 2007
Zobacz też : OSOBOWOŚCI LANDSBERGU | PLASTYCY, FOTOGRAFICY