WIŚNIOWSKI Adam [1933-2020]

Właśc. Adam [Jan] Wiśniowski. Przewodnik turystyczny, założyciel i prezes Koła Przewodników PTTK w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy członek PTTK. Ekonomista, publicysta, wychowawca młodzieży.

Urodzony w Ostrowie Wielkopolskim. Z Gorzowem Wielkopolskim związany od 1959 roku. Od 1953 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Działał w oddziałach turystycznych w Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Gorzowie Wlkp. W 1956 uzyskał uprawnienia terenowego i górskiego przewodnika PTTK. W Gorzowie był członkiem Oddziału Miejskiego PTTK, członkiem Przewodników Terenowych PTTK, PTTK "Ziemi Gorzowskiej" i Oddziału PTTK "Stilon". Pierwszy kierownik biura Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Gorzowie. Był założycielem, a w latach 1967-1975 prezesem Koła Przewodników PTTK w Gorzowie Wielkopolskim. Także sekretarz (1975-1988) i prezes Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Gorzowie (1988–1989) oraz przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Przewodników.

Pierwszy kierownik biura Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Gorzowie, a od 1992 roku pracownik etatowy oddziału PTTK. W latach 1989-2004 wiceprezes Regionalnego Oddziału Lubuskiego PTTK (od 2000 roku Regionalny Oddział Przewodników PTTK w Gorzowie Wielkopolskim). Były doradca wojewody gorzowskiego w Komisji Sportu i Turystyki. Były wiceprezes Związku Dzieci Wojny Oddział w Gorzowie. Wykładowca na licznych kursach szkoleniowych z zakresu kultury fizycznej, prelegent i dziennikarz zajmujący się problematyką turystyczną. Posiadał uprawnienia przewodnika terenowego i górskiego, instruktora przewodnictwa PTTK, przodownika turystyki pieszej i GOT, instruktora imprez na orientację, instruktora krajoznawstwa Polski, strażnika ochrony przyrody i pilota wycieczek. Był społecznym opiekunem zabytków i zabytków przyrody. Jeden z pierwszych przewodników wycieczek po wieży katedralnej.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia PL, odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki", odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", odznaką "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Złotą Honorową Odznaką PTTK, złotą odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży". W 2009 roku został honorowym członkiem PTTK. [ Dane na dzień: 25.06.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / także zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | DZIAŁACZE SPOŁECZNI | REGIONALIŚCI, HISTORYCY