WILLA HANSA LEHMANNA

Willa Hansa Lehmanna Secesyjny budynek z początku XX wieku wybudowany przy Kustrinerstrasse (obecnie ulica » Władysława Sikorskiego 107). Dawna rezydencja Hansa i Liesbeth Lehmannów. W 1989 roku wpisany do rejestru zabytków. Obecnie siedziba » Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta [WiMBP].

Dwukondygnacyjna willa o powierzchni ok. 1000 m kw. (w tym ponad 700 m kw. powierzchni użytkowej), z zachowanym oryginalnym wystrojem wnętrz, podpiwniczona, z zagospodarowanym poddaszem, z przylegającym od wschodu terenem zielonym (obecnie » park Wiosny Ludów), wybudowana w latach 1903-1905 dla landsberskiego przemysłowca H. Lehmanna. Projekt willi wykonał znany berliński architekt » Karl Eduard Bangert, a budowy podjął się landsberski architekt i budowniczy Willi Senckpiehl. Budynek charakteryzuje się urozmaiconą bryłą i bogatą dekoracją architektoniczną, jak: gzymsy, opaski okienne, płyciny, konsole i ornamenty secesyjne.

Głównym pomieszczeniem willi jest reprezentacyjny, dwukondygnacyjny hol na parterze, połączony z pokojem właściciela domu (od strony południowej) i jadalnią (od strony północnej). Pomieszczenia można rozdzielić za pomocą dwuskrzydłowych drzwi wewnętrznych z bogato zdobionym w motywy roślinne grawerowanym szkłem. W willi, w stanie nienaruszonym do dnia dzisiejszego, zachowało się jej użytkowe i dekoracyjne wyposażenie: zdobiony w elementy roślinne kominek, piec kaflowy, sejf, żyrandole, okazały witraż na wschodniej fasadzie budynku, dwie ławy przy kominku, bogato zdobione schody z antresolą i stylizowana latarnia z bogatą snycerką, na ścianach fragmenty okładziny ze skóry z tłoczonymi elementami roślinnymi. W północno-zachodniej części parteru znajdowała się też kuchnia, jadalnia dla służby i spiżarnia.

Piętro willi ma charakter mniej reprezentacyjny, a bardziej funkcjonalny. Znajdowały się tam pokoje dzienne, sypialnie dzieci i właścicieli domu, łazienka i toaleta.

W piwnicy, pod częścią frontową willi, znajdowały się mieszkania dla służby, a w części tylnej magazyn i kotłownia. Po wojnie mieściła się tu Wojskowa Komenda Uzupełnień (w latach 1945-1958), Prokuratura Powiatowa (1958-1975), Wydział Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego (1975-1986), a od 1988 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna (później Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna). Budynek przeszedł dwa znaczące remonty: w latach 1987-1988 (m.in. odkryto i odrestaurowano fresk na sklepieniu hollu) i w latach 2013-2015. Obecnie w Willi Hansa Lehmanna znajduje się Dział Zbiorów Specjalnych WiMBP z pracowniami i czytelnią, Sala Papuszy, Gabinet Christy Wolf i » Galeria Sztuki Regionalnej, a w latach 2016-2019 działała » Galeria Karykatury. Willa jest miejscem spotkań stowarzyszeń kulturalnych, społecznych, grup mniejszości narodowych i etnicznych oraz środowisk kombatanckich. [ Dane na dzień: 21.10.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Zobacz też : » MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ | » ZABYTKI, ARCHITEKTURA