WACHNOWSKI Stefan [1922-1999]

Stefan Wachnowski Dziennikarz, publicysta i felietonista. Redaktor naczelny tygodnika » "Ziemia Gorzowska". Brydżysta i współzałożyciel gorzowskiego Okręgowego Związku Brydża Sportowego.

Urodzony w Krzemieńcu (Podole, Polska, obecnie Ukraina). Z Gorzowem związany od 1979 roku. Zmarł tamże. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszą gazetę ("Głos Polski na Obczyźnie") wydał w 1945 roku w obozie pracy w Rudolstadt (Turyngia, Niemcy), do którego trafił w czasie okupacji. Po wojnie korespondent PAP. Dziennikarz i redaktor wielu lubuskich czasopism: "Nadodrza", » "Gazety Zielonogórskiej" i - wydawanej w Zielonej Górze - zakładowej gazety "Zastalowiec". W 1979 roku przeniósł się do Gorzowa i został redaktorem naczelnym miesięcznika "Ziemia Gorzowska", który w 1980 roku przekształcił w tygodnik. Kierował nim do 1982 roku. Po przejściu na emeryturę opublikował wspomnienia Okruchy pamięci (1998, wyd. Tenez) i wybór swoich felietonów Prawdy i półprawdy o kształtowaniu polskiej demokracji z perspektywy głębokiej prowincji na przykładzie Gorzowa Wlkp. (1999, Drezdenko, Profi-Druk). Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983) i Złotym Krzyżem Zasługi. Pochowany w » Zaułku Poetów na » cmentarzu komunalnym.

Był zapalonym brydżystą. Organizator pierwszych w powojennej Polsce spotkań brydżowych. Twórca Sławskich Spotkań Brydżowych, które od 2011 roku noszą jego imię. Posiadał tytuł mistrza międzynarodowego (MK 7) w brydżu sportowym oraz Złotą Odznakę i tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Brydża Sportowego. Były prezes Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Gorzowie, a później Honorowy Prezes tego związku. [ Dane na dzień: 31.12.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - portal: www.kongres-slawa.pl
Zobacz też : » DZIAŁACZE SPORTOWI | » MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | » PISARZE | » SPORTOWCY