SZAFRAŃSKA-SŁUPECKA Izabela [1943-2015]

Właśc. Izabela [Maria] Szafrańska-Słupecka. Pedagog, choreograf. Założycielka Dziecięcego Zespołu Artystycznego Buziaki. Lubuszanin Roku. Laureatka Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Radna Rady Miasta.

Urodzona w Skierniewicach (obecnie woj. łódzkie). Z Gorzowem związana od 1979 roku. Zmarła tamże. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Skwierzynie, w którym występowała w chórze oraz w grupie teatralnej prowadzonej przez jej matkę Janettę Konieczną. Grała też na fortepianie w szkolnym zespole muzycznym. W Zielonej Górze studiowała w Studium Nauczycielskim (filologia polska) i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego (bibliotekoznawstwo). Podczas nauki w SN występowała w zespole folklorystycznym i kabarecie "Miś". Uczyła języka polskiego w szkole podstawowej w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz w Zielonej Górze, gdzie wraz z mężem Bogdanem Szafrańskim prowadziła szkolny zespół wokalny. Działała też w Związku Harcerstwa Polskiego.

W 1979 roku podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 11 w Gorzowie, w której założyła dziecięcy zespół śpiewu i tańca "Buziaki", później znany jako Dziecięcy Zespół Artystyczny "Buziaki". Była kierownikiem artystycznym, reżyserem i choreografem zespołu, który w ciągu kilku pierwszych lat istnienia stał się jedną z najlepszych tanecznych grup dziecięcych w Polsce. Na potrzeby zespołu komponowała muzykę oraz pisała teksty. Z czasem nawiązała współpracę z innymi twórcami, m.in.: Sergiuszem Sokołowem, Markiem Miszką, Andrzejem Bieniem, Sławomirem Czarkowskim. Warsztat choreografa doskonaliła na wielu kursach artystycznych w kraju i za granicą. Wraz z Jadwigą Kowaleczko oraz Marią i Krzysztofem Szupilukami była pomysłodawcą, współorganizatorem i reżyserem Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca (obecnie Międzynarodowy Festiwal Tańca).

Od 2006 roku związana była z Młodzieżowym Domem Kultury. W latach 2006-2014 radna Rady Miasta (wybrana z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Jędrzejczaka). W 2015 roku, za 35 lat pracy z "Buziakami", uhonorowana została Motylem.

Kawaler Orderu Uśmiechu (1999). W 1999 roku uhonorowana tytułem Lubuszanin Roku. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003) i brązowym medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Także Odznaką Honorową Za Zasługi w Rozwoju Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Gorzowskiego, medalem Lubuski Animator Kultury i Odznaką Honorową Za Zasługi dla Międzynarodowego Festiwalu Kultury Szkolnej w Kielcach. [ Dane na dzień: 24.08.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Gazeta Wyborcza"; [2] - Rafał Szafrański; [3] - Krystyna Kamińska
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW