ARSENAŁ

Arsenał Nieistniejący już dwupiętrowy budynek w centrum miasta, przy zbiegu dzisiejszych ulic: Jagiełły, Chrobrego i Wełniany Rynek. Jeden z ciekawszych zabytków powojennego Gorzowa Wlkp.

Wybudowany przypuszczalnie pod koniec XVIII wieku. Dawna zbrojownia. O jego przeznaczeniu mówią zapiski z 1848 roku. Po zakończeniu I wojny światowej i podpisaniu Traktatu Wersalskiego stracił na znaczeniu militarnym. W 1925 roku przekształcony w budynek handlowy. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, przejęty przez Powiatową Spółdzielnię Rolniczo-Handlową, która zamieniła go na Dom Rolnika (później PDT Rolnik). W połowie lat 60. ub. wieku, w związku z przebudową centrum miasta, podjęto decyzję o jego rozbiórce, mimo że był wpisany do rejestru zabytków. Ostatecznie prace rozbiórkowe rozpoczęto w 1969 roku, mimo sprzeciwu Stanisława Kowalskiego - ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków i Henryka Przybylskiego - dyrektora muzeum w Gorzowie. Decyzję o rozbiórce przyspieszył pożar, jaki wybuchł około 1966 roku, po którym zakazano handlu w obiekcie. Dodatkowo pojawiały się opinie, że w polskim Gorzowie nie powinno być pruskich obiektów wojskowych. W tym czasie zrodziła się też ciekawa koncepcja odremontowania i zagospodarowania budynku, której autorem był architekt Mieczysław Rzeszewski.

Arsenał był jednym z cenniejszych powojennych zabytków Gorzowa. Charakteryzował się solidną budową, z murami metrowej szerokości i potężnymi belkami konstrukcyjnymi. Decyzja o jego rozbiórce do dzisiaj uważana jest za wielce kontrowersyjną. Na jego miejscu (z niewielkim przemieszczeniem) powstał nowoczesny budynek handlowy o tej samej nazwie. [ Dane na dzień 16.11.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Kronika wieku" - praca zbiorowa - 2002; [2] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [3] - "Arsenał Gorzowski"
Powyższe pozycje w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : ZABYTKI, ARCHITEKTURA