POMNIK MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego Rzeźba z brązu przedstawiająca Marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu z szablą w dłoni. Powstała z inicjatywy NSZZ "Solidarność" w Gorzowie i powołanego Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Pomnika. Odsłonięta w 2008 roku.

Autorem pomnika, który stanął na skwerze Wolności (przy zbiegu ulic Orląt Lwowskich i Estkowskiego) jest Robert Sobociński z Poznania. Ważący 1,5 tony i mierzący 3 metry odlew stanął na cokole o wysokości ponad 2,5 metra, wykonanym z czerwonego granitu. Na froncie cokołu umieszczony jest relief z brązu przedstawiający godło oraz napis: Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Rodacy. AD 2008. Umieszczony jest też cytat, który był mottem działającej w podziemiu gorzowskiej "Solidarności": Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Na bocznych i tylnej ścianie cokołu, w jego dolnej części, umieszczone zostały tablice z brązu z imionami fundatorów.

Odsłonięcie nastąpiło 11 listopada 2008 roku podczas uroczystości związanych z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nich udział m.in. Marcin Jabłoński (ówczesny marszałek lubuski), Helena Hatka (wojewoda lubuski), Tadeusz Jędrzejczak (prezydent Gorzowa), biskup Stefan Regmunt, który dokonał poświęcenia pomnika, oraz przedstawiciele gorzowskiej "Solidarności" z przewodniczącym związku Jarosławem Porwichem. Twórca pomnika Robert Sobociński jest też autorem elementów z brązu fontanny Pauckscha na Starym Rynku. [ Dane na dzień: 29.03.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: materiały NSZZ "Solidarność" w Gorzowie
Zobacz też : MIEJSCA UPAMIĘTNIEŃ | POMNIKI, OBELISKI, TABLICE