NSZZ SOLIDARNOŚĆ

NSZZ Solidarność Właśc. NSZZ [Niezależny Samorządny Związek Zawodowy] Solidarność. Zarząd Regionu Gorzowskiego. Założony 13 września 1980 roku po powołaniu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność. Zarejestrowany 10 listopada 1980 roku. Obejmował struktury w mieście i na terenie ówczesnego województwa gorzowskiego.

Pierwszym przewodniczącym MKZ został Tadeusz Kołodziejski, a pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu (wybranym 26 kwietnia 1981 roku) » Edward Borowski. Zdelegalizowany 13 grudnia 1981 roku wraz z wprowadzeniem stanu wojennego i internowaniem działaczy. Przez następne lata działał w konspiracji. W lutym 1990 roku odbyły się pierwsze po zniesieniu stanu wojennego legalne wybory w związku.

Od 1980 roku związek wydawał własne czasopismo "Solidarność Gorzowska". Na początku 1981 roku rozpoczęła działalność rozgłośnia radiowa. W tym samym roku zaczął ukazywać się informator związku "Echo Solidarności", a w 1982 roku biuletyn » "Feniks". W czasie stanu wojennego związek podejmował szereg akcji strajkowych i protestacyjnych przeciwko stanowi wojennemu. Jeszcze w 1986 roku powołany został Społeczny Komitet Obchodów szóstej Rocznicy Sierpnia '80. Działał też Fundusz Społeczny Solidarność. Z jego środków m.in. zakupiono trzy karetki, z których jedną otrzymało miasto. W 1990 roku powstała Fundacja dla Solidarności. W 2008 roku odsłonięto w Gorzowie Wlkp. » pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, wybudowany z inicjatywy gorzowskiej Solidarności. Obecnie przewodniczącym Zarządu Regionu jest Waldemar Rusakiewicz.

[ strona wymaga uzupełnienia ]

Autor: Kazimierz Ligocki Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Zobacz też : » KLUBY, ORGANIZACJE, STOWARZYSZENIA