KAPSUŁA CZASU Z WIEŻY KATEDRALNEJ

Pojemnik z artefaktami dotyczącymi historii dawnego Gorzowa umieszczony w kopule » wieży katedralnej w 1934 roku.

Metalowa tuba o długości 42 cm zawierająca trzy dokumenty (z 31 lipca 1781, 3 września 1825 i 27 marca 1934 roku) spisane na 16 kartach oraz osiem monet (m.in. 1 fenig z 1917 roku) i 16 banknotów pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Najstarszym dokumentem był odpis z 1781 roku, zawierający skład rady miejskiej, informacje o kościele i jego wyposażeniu oraz ówczesne ceny podstawowych produktów spożywczych. ...Nasi kochani przodkowie wybudowali tę wieżę ku ozdobie miasta, a jak wynika z informacji, jakie znajdujemy, jej szczyt wzniesiono Anno 1621, zaś Anno 1749 ponownie naprawiono. Zarówno nasi przodkowie, jak i my, dostrzegliśmy, iż budowlę tę Bóg obdarzył swą dobrocią i litością. Żyjemy w spokoju i pokoju pod władzą Friedricha Drugiego, króla Prus, margrabiego Brandenburgii, arcyszambelana i księcia elektora Świętego Cesarstwa Rzymskiego, jak też wielkiego księcia Śląska etc., naszego najmiłościwszego Pana, oby z woli Najwyższego żył jak najdłużej. Nasze wyżywienie w tym roku było takie, że nie życzymy nikomu, z powodu srogich mrozów zimą, zimnej i suchej wiosny nasze pola były w opłakanym stanie i obawialiśmy się głodu, bo już kosztuje: szefel (52,8 litra) pszenicy - 1 talar i 16 groszy, szefel żyta - 1 talar i 13 groszy...(1)

Dokument z 1825 roku zawiera m.in.: ...Jeśli chodzi o bramy miejskie, to po zniesieniu akcyzy bramnej w 1819 r. pozbyliśmy się całkowicie Bramy Mostowej i Wodnej, odtąd też nie są używane skrzydła wrót Bramy Młyńskiej i Santockiej. Także mury są w części wyburzone. Od ub. roku budowana jest szosa, od Białcza aż poza Landsberg. Aptekarz i rajca Moderow pracuje nad założeniem kilku łazienek na Przedmieściu Mostowym, w tym także rosyjskiej łaźni parowej...(1)

Otwarcia kapsuły 14 lipca 2017 roku w gorzowskim oddziale Archiwum Państwowego dokonali: ks. dr » Zbigniew Kobus (proboszcz » katedry), dr » Dariusz Rymar (dyrektor archiwum), Błażej Skaziński (kierownik delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie), prof. Radosław Gaziński (kierownik zakładu historii nowożytnej i archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego) oraz dr Tadeusz Szczurek (muzealnik, ekspert numizmatyczny). W uroczystości wzięli udział także m.in.: » prezydent Gorzowa » Jacek Wójcicki, goście z Niemiec, regionaliści oraz strażacy, policjanci i pasjonaci.

Kapsułę wydobyto z głowicy wieży katedralnej po pożarze, który wybuchł 1 lipca 2017 roku. Po jej otwarciu ustalono, że pochodziła z 1934 roku (nie, jak przypuszczano wcześniej, z 1825) i że została przestrzelona prawdopodobnie w 1945 roku w czasie działań wojennych. W 2017 roku Archiwum Państwowe w Gorzowie wydało płytę CD pt. Zawartość kapsuły czasu znalezionej w gałce katedralnej. W 2019 roku kapsuła wypełniona nową zawartością została ponownie umieszczona w odremontowanej głowicy wieży katedralnej. [Dane na dzień: 23.08.2024]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - Tłumaczenie Teresa Kuciak

Źródło: "Nasze Miasto"
Zobacz też : ATRAKCJE GORZOWA