DZIERLIŃSKI Andrzej [1946- ]

Andrzej Dzierliński Właśc. Andrzej [Stanisław] Dzierliński. Mgr inż. Budowy Maszyn i Okrętów. Były dyrektor w Gorzowskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB Gorzów. Działacz sportowy, działacz organizacji zrzeszających pracodawców, nauczyciel, specjalista z zakresu dużych konstrukcji stalowych i urządzeń dźwignicowych. Oficer Wojska Polskiego (porucznik wojsk pancernych).

Urodzony w Gorzowie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr 19 (1964, obecnie » II Liceum Ogólnokształcące) i Politechniki Szczecińskiej (1972, Wydział Budowy Maszyn i Okrętów). Całe zawodowe życie związany z Gorzowskimi Zakładami Mechanizacji Budownictwa [GZMB] ZREMB Gorzów. Od 1972 technolog, później dyrektor naczelny (od 1992 roku), prezes zarządu ZREMB-Gorzów sp. z o.o. (od 1994 roku), prezes zarządu spółki przemysłowej ZREMB-Gorzów S.A. (od 1995 roku) i główny technolog (od 2008 roku) spółki STAL-TECH sp. z o.o. wchodzącej w skład ZREMB-Gorzów S.A. Także menadżer w firmie Carl Stahl (od 2010 roku) i przedsiębiorstwie IMPULS Gorzów (2013 roku). Członek Rady Dyrektorów Stoczni Szczecińskiej (2000).

Jest autorem wzoru użytkowego urządzenia do formowania elementów podkładów kolejowych oraz współautorem (wraz z zespołem technologów z GZMB ZREMB) projektu oraz wykonawcą linii produkcyjnej form do tych podkładów. Przyczynił się do wdrożenia w GZMB ZREMB nowoczesnej technologii kucia elementów stalowych wg patentu prof. Tadeusza Ruta z Instytutu Obróbki Plastycznej w Poznaniu.

Od lat 70. ub. wieku nadzorował bądź brał udział (wraz z kadrą inżynieryjno-techniczną Zrembu) w realizacji wielu obiektów użytkowych i przemysłowych w Gorzowie: m.in. w budowie wiaduktów i przęseł » mostu Lubuskiego na Warcie, » mostu na Kanale Ulgi, budowie elementów konstrukcji stalowych sklepu Castorama. Także mostów: w Żaganiu, na Nysie Łużyckiej łączącego Zasieki i Forst w Niemczech, wiaduktów kolejowych w Kostrzynie i Rzepinie. Nadzorował powstawanie (od podstaw) cynkowni Porta-Eko-Cynk w Szczecinie, fabryki Podravka w Kostrzynie, konstrukcji stalowych składających się na budynki Portu Lotniczego w Goleniowie oraz konstrukcji stalowych dla Porta-Petrol S.A. w Świnoujściu. Kierował również modernizacją pochylni Vulkan z suwnicą bramową w Stoczni Szczecińskiej, zestawu suwnic nowej generacji w Zamościu, pokryw luków i zestawów prowadnic na statki budowanych przez Stocznię Szczecińską. Dla niemieckiego koncernu Siemens nadzorował budowę elementów do modernizacji ciepłowni i elektrowni, a norweskiego KONE konstrukcji suwnic kontenerowych. Uczestniczył w projektowaniu, wykonaniu i montażu suwnicy nowej generacji o udźwigu 40 ton (typ Q 20T+20T) i rozstawie 30 m. Brał udział w remoncie » lodołamacza Kuna i budowie ołtarza wykorzystanego podczas wizyty » papieża Jana Pawła II. W podgorzowskim Wawrowie wspomagał budowę mini toru żużlowego.

Jeden z założycieli, później działacz zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oddział w Gorzowie Wielkopolskim (1973). Od 1991 roku należący do Lubuskiej Organizacji Pracodawców, w tym członek, wiceprezes i pełnomocnik zarządu. Członek Stowarzyszenia Wodniaków Gorzowskich Kuna. Od 1977 roku członek » Klubu Sportowego Stal Gorzów, członek zarządu (1979-1999) oraz od 2010 roku członek klubu koszykówki kobiet » AZS AWF Gorzów jako członek zarządu i dyrektor klubu. W 2016 roku uhonorowany tytułem Lubuski Pracodawca 25-lecia. Członek Rady Programowej Wyższej Szkoły Biznesu [WSB] i Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie.

Nauczyciel zawodu w » Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie (w latach 1972-2006) i egzaminator z przygotowania do zawodu w Izbie Rzemieślniczej w Gorzowie (od 2005 roku). W 2017 roku uzyskał uprawnienia inspektora RODO. Wymieniony w wydawnictwie Who is who w Polsce (2009).

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi (2009), Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Gorzowskiego (1991) i » Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (1985) i Medalem 40-lecia PRL (1984). Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1990), Zasłużony dla Organizacji ZREMB. Posiada Srebrną Odznakę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz odznakę Złota Barlinecka Gęślarka (1996). [ Dane na dzień: 30.08.2024 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów A. Dzierlińskiego
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.


Źródło: [1] - Andrzej Dzierliński; [2] - Jerzy Śliwiński
Zobacz też : » ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | » DZIAŁACZE SPORTOWI | » OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA