CZERWIAK

Czerwiak Film dokumentalny zrealizowany w 2008 roku przez Monikę Kowalską i Zbigniewa Sejwę. Historia znanego gorzowskiego aktora Aleksandra Maciejewskiego i jego starań o odzyskanie polskiego obywatelstwa.

Bohater filmu urodził się w Wilnie jako syn Polaków, którzy po II wojnie światowej odmówili przyjęcia radzieckiego obywatelstwa, za co jego ojciec został skazany na 10 lat pracy w kopalni rudy złota w Kazachstanie. W 1960 roku rodzinie Maciejewskich udało się powrócić do Polski, ale ze względu na braki w dokumentach potwierdzających ich pochodzenie nie otrzymali polskiego obywatelstwa. Sam Aleksander Maciejewski w dokumentach określany był jako bezpaństwowiec. Przez blisko 50 lat życia w Polsce mógł być zameldowany na czas określony i na prawach przysługujących obcokrajowcom. W trakcie prac nad filmem Aleksander Maciejewski - od 1995 roku związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie - poważnie zachorował i nie dożył jego ukończenia. Zmarł na raka w grudniu 2007 roku. Ostatecznie Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu obywatelstwo polskie kilka dni przed śmiercią.

Film otrzymał I nagrodę jako najlepszy film na Festiwalu Filmów Filmowe Zwierciadło w Ostrołęce (2008), wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe w Zielonej Górze (2008) oraz nagrodę Studenckiego Jaszczura i Nagrodę Publiczności podczas poznańskiego Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Wyścig Jaszczurów (2009). Jego twórcy: Monika Kowalska i Zbigniew Sejwa w 2008 roku zostali uhonorowani Motylem - Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. [ Dane na dzień: 19.08.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Materiały reklamowe filmu
Zobacz też : AKCJE, WYDARZENIA KULTURALNE | DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE | TEATR, FILM