WYSZOMIERSKA-ŁUKOWSKA Ewa [1955- ]

Ewa Wyszomierska-Łukowska Właśc. Ewa [Weronika] Wyszomierska-Łukowska. Znana także jako Ewa Wyszomierska. Pianistka, pedagog w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego.

Urodzona w Zielonej Górze. Z Gorzowem Wielkopolskim związana od 1979 roku. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze (1974) i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1979, klasa fortepianu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lasockiego). Koncertuje od 1975 roku. Ma w swoim dorobki liczne recitale pianistyczne. Występowała w Polsce, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji (m.in. w 1976 roku w Moskwie i Leningradzie [obecnie St. Petersburg]) i Turcji. Współpracowała z Towarzystwami Muzycznymi w Gorzowie i Zielonej Górze oraz Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie i Toruniu. Jako solistka koncertowała z Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy i Orkiestrą Symfoniczną Teatru im. Kleista we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy, 1973 i 1974). Z tą ostatnią wystąpiła także podczas XIV Festiwalu Muzycznego nad Odrą. Ma za sobą koncerty kameralne na Zamku w Szczecinie (1981), podczas Gorzowskich Konfrontacji Kulturalnych i Gorzowskich Dni Muzyki (1980). Koncertowała pod batutą uznanych dyrygentów: Kazimierza Morskiego, Szymona Kawalli, Jerzego Salwarowskiego i Wolfganga Bothego. Jako akompaniatorka towarzyszyła cenionym muzykom i wokalistom (m.in. skrzypek Aureli Błaszczok czy śpiewak operowy Eligiusz Sowa) oraz muzykom zdającym do Filharmonii w Wałbrzychu, której dyrygentem był wówczas Józef Wiłkomirski (1979).

W latach 2005-2006 brała udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu kulturalnym Re-animacje Sztuki organizowanym przez Zygmunta Marka Piechockiego, Hannę Kaup i Jazz Club "Pod Filarami". Okazjonalnie współpracowała z Gorzowską Orkiestrą Kameralną "Odeon". Jej nagrania znajdują się w archiwach rozgłośni radiowych w Szczecinie i Gorzowie. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Dusznikach Zdroju (1980, prowadzony przez prof. Ryszarda Baksta z Royal Northern College of Music w Manchesterze), międzynarodowych seminariach pianistycznych w Weimarze (Niemcy), Konkursie Pianistycznym im. Bedrzicha Smetany w Hradec Kralove (Czechy, 1978). Wielokrotnie uczestniczyła w koncertach, występując m.in. obok Jerzego Maksymiuka czy Piotra Palecznego.

Od 1979 roku prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie. Wśród jej wychowanków są m.in. znany pianista jazzowy Michał Wróblewski, wokalistka Magdalena Bańkowska-Moskwa i pianista Piotr Sawicki. Jej absolwenci są pedagogami szkół muzycznych i cenionymi pracownikami branży muzycznej.

Stypendystka Wydziału Kultury i Sztuki UM w Gorzowie (1978/1979). W 2010 i 2011 roku nominowana do "Motyla" – Kulturalnej Nagrody Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. [ Dane na dzień: 16.11.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Ewa Wyszomierska-Łukowska
Zobacz też :  MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW |  OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA