Właśc. [Friedrich Wilhelm] Robert Müller. Malarz landsberski, także rzeźbiarz. Jeden z ważniejszych malarzy niemieckich epoki fryderycjańskiej.
Urodzony w Landsberg (obecnie Gorzów). Zmarł w Berlinie (Niemcy). Absolwent Gimnazjum Królewskiego w Landsbergu, mieszczącego się przy Schloßstraße (obecnie ulica Obotrycka). Studiował malarstwo w berlińskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1877 roku, m.in. u Paula Thumanna). Kształcił się także w Kessel (1881-1882, u Louisa Kolitza) i Monachium (do 1884 roku). Po odbyciu służby wojskowej i powrocie do Berlina pobierał nauki w atelier prof. Otto Knille'a, a później także u Julesa Josepha Lefebvre'a w Paryżu (1893). W 1888 roku w Landsbergu poślubił Anne Luise Lube. Mieszkał w Darrmietzel (rodzinnej wsi ojca, dzisiaj Dargomyśl niedaleko Gorzowa) i Berlinie. Od 1892 roku posługiwał się nazwiskiem Warthmüller. Uznanie zdobył jako autor historyczno-patriotycznych obrazów poświęconych Fryderykowi II Wielkiemu. W 1886 roku namalował jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł Der Köning Überall (Wszechobecny król), przedstawiające Fryderyka Wielkiego w Dargomyślu podczas inspekcji zbioru ziemniaków. Inne to m.in.: Friedrich der Große vor der Schlacht bei Roßbach (Fryderyk Wielki przed bitwą pod Rossbach) i Friedrich unter seinen Grenadieren. Malował także obrazy z życia wsi i pejzaże. Zasłynął też jako portrecista, a jedną z najważniejszych jego modelek była żona Anne Luise. Wiele jego prac (głównie grafik) stało się ilustracjami gazet. Podczas pobytu w Berlinie tworzył też dekoracje ścienne. W 1895 roku objął stanowisko profesora Königlichen Akademie der Künste (Królewska Akademia Sztuk Pięknych) w Berlinie.
Był malarzem, ale dał się poznać również jako rzeźbiarz. Jest autorem m.in. miniatury generała kawalerii Hansa Joachima von Zietena (1892). Zmarł nagle 25 czerwca 1895 roku w wieku 36 lat. Pochowany został na starym cmentarzu Dwunastu Apostołów w Berlinie.
Większość jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych, a nieliczne w Neue Nationalgalerie w Berlinie. Poświęcono mu kilka książek i albumów, m.in.: Robert Warthmüller. Der „Fridericus-Maler” (Hasum, 1996) i Robert Warthmüller. Werkverzeichnis (Joachim Behrend, Verlag Der Kunst, 2011). [ Dane na dzień: 11.04.2014 ]