SURMACZ Maria [1933-2017]

Maria Surmacz Właśc. Maria [Teresa] Surmacz. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska. Przewodnicząca gorzowskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Urodzona w Tarnopolu (Polska, obecnie Ukraina). W Gorzowie Wielkopolskim od 1946 roku. Zmarła tamże. Córka przedwojennego funkcjonariusza policji państwowej Alojzego Banacha, więzionego w Ostaszkowie i zamordowanego przez NKWD w Twerze (1940, obecnie miasto obwodowe w Rosji). Dzieciństwo spędziła na zesłaniu w Kazachstanie, z którego powróciła w 1946 roku. Zawodowo związana m.in. z ZM Ursus i ZPJ Silwana. Działaczka społeczna. Współorganizatorka ogólnopolskiej akcji mającej na celu pośmiertne uhonorowanie funkcjonariuszy przedwojennej policji za udział w Kampanii Wrześniowej 1939. Inicjatorka obchodów upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej (organizowane od 1990 roku) i budowy w Gorzowie pomnika Krzyż Ofiar Katynia, ustawionego w głównej alei » cmentarza komunalnego (2008). Także krzyża wotywnego w sanktuarium w Rokitnie, poświęconego ofiarom zbrodni stalinowskich w Katyniu i innych miejscach kaźni 1940 roku.

Jedna z pomysłodawczyń programu edukacyjnego dla młodzieży gorzowskich szkół średnich pn. Odkrywamy Historię: Ostaszków – Twer – Miednoje. Matka » Marka Surmacza, m.in. sekretarza stanu i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, a także doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2016 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie zasadzono Dąb Pamięci Alojzego Banacha. W 2019 roku aspirant Alojzy Banach został patronem lubuskiej policji, a na budynku Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie odsłonięto upamiętniającą go tablicę.

Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2007), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i złotym medalem Za Zasługi dla Policji (2015). [ Dane na dzień: 26.01.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów rodzinnych Marka Surmacza
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Marek Surmacz; [2] - "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : » DZIAŁACZE OPOZYCJI W OKRESIE PRL | » DZIAŁACZE SPOŁECZNI