STONOGA-KORALEWICZ Weronika [1937- ]

Weronika Stonoga-Koralewicz Działaczka społeczna, sekretarz Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Społeczny kurator sądowy. Sybiraczka.

Urodzona w Mierzyńcu (pow. Przemyśl, wówczas woj. lwowskie). Z Gorzowem związana od 1952 roku. Absolwentka Technikum Łączności w Gorzowie (1956). Po ukończeniu szkoły na dwa lata skierowana nakazem pracy do Powiatowego Zarządu Łączności w Sulechowie. W latach 1960-1998 zatrudniona na różnych stanowiskach w Urzędzie Telekomunikacyjnym w Gorzowie (rejonowym i wojewódzkim). Wieloletni członek Związku Zawodowego Pracowników Łączności. Członek Związku Sybiraków w Gorzowie (w tym przez 25 lat członek zarządu miejskiego koła) oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (w tym od 1997 roku sekretarz Zarządu Towarzystwa). Od 2017 roku członek Związku Dzieci Wojny. Przez 15 lat pełniła funkcję społecznego kuratora sądowego Sądu Rejonowego w Gorzowie.

Miłośniczka śpiewu i piosenki kresowej. Wieloletni członek gorzowskich chórów: "Ta Joj", "Lwów", "Kominek" i "Niezapominajki", z którymi wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach i konkursach piosenki kresowej (m.in. Kresoviana), a także sopranistka "Adoramus Te" - chóru działającego przy parafii katedralnej. Aktorka Teatru Seniora "Maski i Twarze" działającego przy Klubie Pogodna Jesień w Gorzowie.

Odznaczona m.in. Krzyżem Zesłańców Sybiru (2005), złotą odznaką Zasłużony Pracownik Łączności (1985), Odznaką Honorową Sybiraka (1999), medalem Za Zasługi dla Związku Sybiraków (2004), Odznaką 25-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (2013), Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za szczególne zasługi w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym miasta (2004), a także odznaką Opiekun Miejsc Pamięci (2003).

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie ze zbiorów W. Stonogi-Koralewicz
współpraca: Feliks Witkowski
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Weronika Stonoga-Koralewicz; [2] - Feliks Witkowski
Zobacz też : DZIAŁACZE SPOŁECZNI