POKOLENIE

Pokolenie Pismo konspiracyjne ukazujące się na terenie Gorzowa i okolic w latach 1983-1990.

Pierwotnie z podtytułem "Niezależne pismo Polski Walczącej" (do początku 1984 roku), później: "Pismo Polski Walczącej" (do końca 1984 roku), "Pismo Oświaty Niezależnej – Region Gorzów Wlkp." (od stycznia 1985 do kwietnia 1986 roku) i "Pismo Oświaty Niezależnej" (od kwietnia 1986).

Nieregularny miesięcznik, w różnym okresie wydawany w objętości od 2 do 16 stron i w formatach A4 oraz A5. Początkowo drukowany na powielaczu, następnie na sitodruku i techniką offsetową. Ukazało się 46 numerów czasopisma, w tym kilka nienumerowanych. Redagowane było przez nauczycieli gorzowskich szkół, a za pierwszy zespół redakcyjny uchodzą Maria Mora i Waldemar Mora (1983-1984). W okresie późniejszym z czasopismem współpracowali m.in.: Andrzej Brzozowski, Władysław Czyżewski, Weronika Kurianowicz, Arkadiusz Marcinkiewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Mirosław Marcinkiewicz, Antoni Monach, Mirosław Rawa, Janusz Roś, Roman Rutkowski i Ryszard Sapkowski (opracowanie graficzne).

"Pokolenie" publikowało artykuły komentujące bieżące wydarzenia polityczne oraz nieznane fakty z najnowszej historii Polski i literatury. [ Dane na dzień: 13.02.2013 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: "Encyklopedia Solidarności" - praca zbiorowa [tam: Zbigniew Syska] - 2010
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA