NOWAK Jacek [1959- ]

Jacek Nowak Pływak i trener. Reprezentant i wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Trener pływania w MKP Słowianka i nauczyciel w Zespołu Szkół Sportowych [ZSS].

Urodzony w Olsztynie. Od 2004 roku związany z Gorzowem. Absolwent AWF w Warszawie (1984). Zawodnik MTP Kormoran Olsztyn, w barwach którego zdobył tytuły mistrza Polski we wszystkich kategoriach wiekowych (dzieci, młodzicy, juniorzy i seniorzy). Reprezentant Polski na Zawodach Przyjaźni (Kijów, 1973), Gimnazjadzie (Orlean, 1976) i dwumeczu Polska-Rumunia (1978). Wielokrotny medalista i mistrz Polski Polski seniorów na 100 m stylem motylkowym.

Po zakończeniu kariery uznanie zdobył też jako trener. Wychowawca wielu pokoleń pływaków, rekordzistów, mistrzów i reprezentantów Polski. Trener trzykrotnej mistrzyni Europy juniorów Mireli Olczak oraz medalistek mistrzostw kraju Joanny Zachoszcz i Agaty Szmagalskiej. Szkoleniowiec kadry narodowej pływaków podczas mistrzostw Świata, Europy i Europejskich Dni Młodzieży Olimpijskiej. Laureat wielu nagród, w tym orderu za zasługi dla sportu.

Pochodzi z usportowionej rodziny. Ojciec Jerzy w latach 50. był znanym lekkoatletą (m.in. 100 m – 10,9 sek., trójskok – 13.52 m i skok w dal – 6,54 m), jego żona Małgorzata to była mistrzyni Polski w pływaniu w stylu dowolnym oraz rekordzistka Polski. W ślady rodziców poszły córki: Agata (1987) - absolwentka psychologii na Old Dominion University w Norfolk (USA), która jest wielokrotną mistrzynią i reprezentantką Polski w stylu motylkowym, oraz Julia (1997) – zawodniczka MKS Słowianka, mistrzyni kraju w pływaniu i uczennica ZSS w Gorzowie Wlkp. [ Dane na dzień: 26.03.2013 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - materiały Zespołu Szkół Sportowych; [2] - "Przegląd Sportowy"
Zobacz też : DZIAŁACZE SPORTOWI | MISTRZOWIE POLSKI | REPREZENTANCI POLSKI | SPORTOWCY | SPORTY WODNE | OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA | TRENERZY i INSTRUKTORZY SPORTOWI