GROBOWIEC MEGALITYCZNY

Grobowiec megalityczny Kamienny grobowiec kultury amfor kulistych, pochodzący sprzed ok. 4100 lat. Jedna z atrakcji parku przy Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim.

Odkryty w 1932 roku w lasku we wschodniej części miasta (dzisiaj park Czechówek) podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez historyka i archeologa landsberskiego Fritza Buchholza. Grobowiec zawierał porozrzucane szczątki 14 osób, przy których znaleziono m.in. toporek krzemienny, narzędzia krzemowe, dwa kły dzika, ozdobę z bursztynu i pucharek glinowy. Odnalezione artefakty nie zachowały się do dzisiejszych czasów (są uznane za zaginione). Grobowiec pierwotnie został przeniesiony na teren dawnego cmentarza św. Ducha (dzisiaj skwer między ulicami Generała Władysława Sikorskiego i Ewarysta Estkowskiego), a w 1960 roku do parku przy Muzeum Miejskim (obecnie Muzeum Lubuskie).

Ułożony w formie kamiennej komory w kształcie trapezu o wymiarach 4,75 m (długość), 1,20 m (szerokość po stronie północnej) i 0,95 m (szerokość po stronie południowej). Wysokość ciosanych płyt waha się od 1,10 do 0,95 m. Ciężar największych elementów dochodzi do 3 t. Grobowiec zorientowany jest po linii północ-południe. Po stronie południowej komory znajduje się przerwa w ścianie, która prawdopodobnie była wejściem do grobowca. [ Dane na dzień: 24.11.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - "Czas i Przestrzeń" 8/2003 – tam: Małgorzata Pytlak
Zobacz też : ATRAKCJE GORZOWA | ZABYTKI, ARCHITEKTURA