Kamienny grobowiec kultury amfor kulistych, pochodzący sprzed ok. 4100 lat. Jedna z atrakcji » parku przy » Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim.
Odkryty w 1932 roku w lasku we wschodniej części miasta (dzisiaj park Czechówek) podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez historyka i archeologa landsberskiego Fritza Buchholza. Grobowiec zawierał porozrzucane szczątki 14 osób, przy których znaleziono m.in. toporek krzemienny, narzędzia krzemowe, dwa kły dzika, ozdobę z bursztynu i pucharek glinowy. Odnalezione artefakty nie zachowały się do dzisiejszych czasów (są uznane za zaginione). Grobowiec pierwotnie został przeniesiony na teren dawnego » cmentarza św. Ducha (dzisiaj skwer między » ulicami Generała Władysława Sikorskiego i Ewarysta Estkowskiego), a w 1960 roku do parku przy Muzeum Miejskim (obecnie Muzeum Lubuskie).
Ułożony w formie kamiennej komory w kształcie trapezu o wymiarach 4,75 m (długość), 1,20 m (szerokość po stronie północnej) i 0,95 m (szerokość po stronie południowej). Wysokość ciosanych płyt waha się od 1,10 do 0,95 m. Ciężar największych elementów dochodzi do 3 t. Grobowiec zorientowany jest po linii północ-południe. Po stronie południowej komory znajduje się przerwa w ścianie, która prawdopodobnie była wejściem do grobowca. [ Dane na dzień: 24.11.2021 ]