Dr sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej - wokalistyka. Śpiewaczka sopranowa. Interpretatorka muzyki operowej, operetkowej, oratoryjnej i kameralnej. Pedagog w » Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, nauczycielka śpiewu solowego.
Urodzona w Białymstoku. Z Gorzowem Wlkp. związana od 1992 roku. W latach 1992-1994 redaktor działu publicystyki w Radiu Gorzów. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1992, ukończony z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk). W latach 2001-2003 zatrudniona na stanowisku asystenta na tym wydziale. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych śpiewaków i pedagogów: Teresę Żylis-Garę, Ingrid Kremling, Edith Mathis czy André Orlowitza. W swoim dorobku artystycznym posiada repertuar wszystkich epok i stylów muzycznych.
W latach 1994-2002 związana z bydgoską Operą NOVA (debiut w operze Czarodziejski Flet W.A. Mozarta). Ważniejsze partie operowe i operetkowe: Liu (Turandot G. Puccini), Anna (Nabucco G. Verdi), Donna Elvira (Don Giovanni W.A. Mozart, nagroda Złota Maska), Giulietta (Opowieści Hoffmanna J. Offenbach ), Micaela (Carmen G. Bizet), Hanna (Straszny Dwór S. Moniuszko), Ida (Zemsta nietoperza J. Strauss) i Chawa (Skrzypek na dachu J. Bock). Powodzenie przyniosły jej również występy w operetkach F. Lehara: Wesoła Wdówka (partia Sylwiany), Carewicz (partia Soni wykonywana w języku niemieckim) i Kraina Uśmiechu (partia Lizy wykonywana w języku polskim i niemieckim). Występowała na scenach operowych Francji, Holandii, Luksemburgu i Niemiec.
Uznanie zdobyła za arie z dzieł zaliczanych do muzyki kantatowo-oratoryjnej, m.in.: Exultate jubilate, Msza koronacyjna, Requiem, Missa brevis, Vesperae solennes de confessore (W.A. Mozart), Stabat Mater (G. B. Pergolesi), Gloria (A. Vivaldi), Magnificat, Pasja wg. św. Jana (J.S. Bach), Die Schopfung, Msza Nelsońska (J. Haydna) czy Litania do pięciu Męczenników (P. Łukaszewski). Także za dzieła z gatunku liryki wokalnej: recitale pieśni F. Chopina, I. J. Paderewskiego i cykl Liryk miłosnych F. Maklakiewicza. Wybrane pieśni F. Nowowiejskiego w wykonaniu B. Gramzy znalazły się na płycie Nowowiejski w wielu wymiarach (2017, Ars Sonora).
W » Filharmonii Gorzowskiej wystąpiła m.in. w recitalu Liryka, liryka (2013), w Gali Operowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego (2013), Koncercie Familijnym pod dyr. Moniki Wolińskiej (2014), Koncercie Niepodległościowym (2016), a także podczas III i VI Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2015 i 2018).
Z Filharmonią współpracuje także jako pedagog śpiewu. Od 2014 roku bierze udział w projektach edukacyjno–musicalowych dla dzieci. Przygotowuje wokalnie młodych solistów do profesjonalnych występów w spektaklach muzycznych komponowanych przez polskich kompozytorów młodszego pokolenia, min: Królewna Śnieżka (2014), Alicja w Krainie Czarów (2015), Pinokio (2016), Akademia pana Kleksa (2017), Dogonić Pippi (2018) i Czarnoksiężnik z Krainy Oz (2019).
Finalistka Międzynarodowego Konkursu Opery Włoskiej Ranieri I Cestelli Competizione dell’Opera w Deutsche Oper w Berlinie (1998). Laureatka Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu w kategorii oratoryjnej (1990) oraz wyróżnienia i nagrody specjalnej za wykonanie arii polskiego kompozytora na IV Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (1991). Zdobywczyni Grand Prix w kategorii Wokalistyka na III Międzynarodowym Konkursie Nauczycieli Muzyki (Warszawa 2015). Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1990/91 i 1991/92).
Współpracuje bądź współpracowała z Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Pomorską i Filharmonią Podlaską. Także z » Gorzowską Orkiestrą Kameralną Odeon, Capellą Bydgostiensis, Kwartetem Pomorskim, Lubuską Sinfoniettą, Chórem Politechniki Białostockiej, poznańskim zespołem muzyki dawnej Musica Maxima, Artes Ensemble oraz » Cygańskim Teatrem Muzycznym Terno (występy na festiwalu » Romane Dyvesa w Gorzowie w 2013 i 2014 roku).
W 2016 roku na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy obroniła pracę doktorską z dziedziny sztuk muzycznych nt. Między tradycją a współczesnością. Zagadnienia związane z wokalną interpretacją angielskiej poezji renesansowej w wybranych cyklach pieśni kompozytorów XX wieku: Seven Elizabethan Lyrics Rogera Quiltera i Six Elizabethan Songs Dominicka Argento (promotor: dr hab. Małgorzata Grela).
Od 2006 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (od 2014 roku, od 2016 roku adiunkt na tym wydziale).
Wśród jej wychowanków są: Dagmara Barna, Agnieszka Grochala, Iga Caban, Katarzyna Włodarczyk, Aleksander Kaczuk-Jagielnik.
W latach 2016-2019 pełniła funkcję Prezes Zarządu w nieistniejącym już Stowarzyszeniu CEA Nasze miejsce w Gorzowie. [ Dane na dzień: 21.12.2021 ]