BUKAŃSKI Ryszard [1954- ]

Ryszard Bukański Paraolimpijczyk. Łucznik i tenisista stołowy Startu Gorzów Wlkp. Trener kadry narodowej łuczników niepełnosprawnych. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i świata. Także uznany grafik komputerowy, fotografik i nauczyciel akademicki.

Urodzony w Zielonej Górze. Od 1981 roku mieszka w Gorzowie Wlkp. Niepełnosprawny po chorobie Heinego-Medina. Ukończył architekturę wnętrz ze specjalnością: scenografia widowisk masowych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1981). Po studiach zamieszkał w Gorzowie, gdzie w latach 1981-1986 prowadził pracownię dekoratorską w ZWCh Stilon. Na początku lat 90. zainteresował się grafiką komputerową. Prowadził własną Pracownię Wydruków Komputerowych, pracował też w Telewizji Kablowej GTV jako grafik komputerowy. Swoje prace komputerowe prezentował na wielu uznanych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w USA i Kanadzie. Jego obrazy wystawiane były w Galerii Narodowej w Ottawie (Kanada) i Narodowej Galerii Sztuki w Nowym Jorku (USA). Jest laureatem konkursu organizowanego przez firmę Corel Draw! W Gorzowie brał udział m.in. w Przeglądach Plastyki Gorzowskiej (1995, wyróżnienie specjalne), Biennale Sztuki Sakralnej Sakrum i Salonach Jesiennych. Tworzy też grafikę użytkową: wykonuje projekty graficzne stron internetowych i okładek płyt (m.in. Gorzowski wieczór w Casablance Mariana Klausa w wykonaniu grupy Gorzowskie Trio Raminiaka). W latach 1997-2010 wykładał grafikę komputerową i cyfrową obróbkę obrazu w Wyższej Informatycznej Szkole Zawodowej w Gorzowie.

Jeszcze podczas studiów został zawodnikiem Startu Poznań, w którym z dużym powodzeniem grał w tenisa stołowego. W 1983 roku, już jako zawodnik Startu Gorzów, został wicemistrzem Polski w tej dyscyplinie. Największe sukcesy odniósł jako łucznik. Od 1986 roku strzelał z łuku klasycznego. Indywidualny wicemistrz świata (1999 - Christchurch, Nowa Zelandia), brązowy (1998 - Stoke Mandeville, Anglia) oraz dwukrotnie srebrny (2001 - Nymburk, Czechy i 2003 - Madryt, Hiszpania) medalista drużynowych mistrzostw świata. Zdobywca trzech medali podczas drużynowych mistrzostw Europy: dwóch srebrnych (1997 - Spello, Włochy i 2006 - Nymburk, Czechy) oraz brązowego (2002 - Spała, Polska). Zdobywca Drużynowego Pucharu Świata (2010 - Nove Mesto nad Metui, Czechy) w konkurencji Compound Open (łuki bloczkowe). Dwukrotny uczestnik paraolimpiad: w Sydney (2000, szóste miejsce) i w Atenach (2004, 11. miejsce).

Od 2008 roku strzela z łuku bloczkowego, a od 2009 roku jest trenerem sekcji łuczniczej w gorzowskim Starcie. Jego wychowanką jest m.in. Milena Olszewska – brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Londynie (2012). Honorowy Sportowiec Roku woj. gorzowskiego (1997). Jest autorem książki pt. Łucznictwo osób niepełnosprawnych w Polsce (2012). Od stycznia 2014 roku trener kadry narodowej łuczników niepełnosprawnych. Honorowy Sportowiec Roku woj. gorzowskiego (1997). Jest autorem książki pt. Łucznictwo osób niepełnosprawnych w Polsce (2012). Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi (2017), odznaką Za Wybitne Osiągnięcia dla Sportu (2013) i brązową odznaką Za Zasługi dla Sportu (2013). [ Dane na dzień: 4.12.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Ryszard Bukański; [2] - "Arsenał Gorzowski"; [3] - materiały GZSN Start Gorzów
Zobacz też : MEDALIŚCI ME, MŚ, OLIMPIJCZYCY | MISTRZOWIE POLSKI | REPREZENTANCI POLSKI | SPORTOWCY | TRENERZY i INSTRUKTORZY SPORTOWI