ALSKI Jerzy [1951- ]

Właśc. Krzysztof [Jerzy] Ansilewski. Prozaik, eseista, felietonista i krytyk. Członek gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (od 2013 roku). Praktykujący lekarz.

Urodzony w Szczecinie. Absolwent tamtejszej Pomorskiej Akademii Medycznej (1975). Pracował w Klinice Kardiologii w Szczecinie, w 1982 roku przeniósł się do Myśliborza, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj. Od 2011 roku związany z gorzowskim środowiskiem literackim. W tym też roku zadebiutował powieścią pt. Za dużo miłości (Gorzów, Sonar Literacki). Po części kontynuacją zawartej tam opowieści była jego druga książka pt. Prezent (Gorzów, Sonar Literacki) wydana pod koniec 2012 roku. Należy do wyjątkowo aktywnych twórców. W dorobku ma siedem książek (obok wspomnianych, także: Sherry [2014], Test ciążowy [2015], Trzecie oko [2016], Mowa pogrzebowa [2017] i Magrodden [2018]).

Współpracuje z pismami literackimi: "Salon Literacki" (od grudnia 2016 roku prowadzi rubrykę Ukryte znaczenia, zajmującą się poszukiwaniem związków pomiędzy różnymi obszarami kultury), "Afront" i "Pegaz Lubuski" (od 2014 roku stały felietonista pisma). Prowadzi też własny blog literacki alski.pl. Wymieniony w antologii Almanach pisarzy i poetów ZLP. Gorzów Wielkopolski (2014, Gorzów, Biblioteka Pegaza Lubuskiego).

Miłośnik literatury, muzyki i opery. Inspirowany twórczością m.in. Rolanda Barthesa, Tzvetana Todorova i Paula Ricoeura prowadzi własne studia nad teorią opowieści i konstruowaniem narracji powieściowej. W latach 90. we współpracy z myśliborską szkołą muzyczną prowadził przez kilka lat spotkania poświęcone związkom pomiędzy muzyką, malarstwem i literaturą. Na własne potrzeby tłumaczył z języka angielskiego ballady Leonarda Cohena. Od 2000 roku we własnym zakresie i pod kierunkiem nauczycieli, studiuje zagadnienia z zakresu teorii muzyki, harmonii i kompozycji. Komponuje drobne formy muzyczne na gitarę. Uprawia windsurfing, żeglarstwo i snowboard. [ Dane na dzień: 15.10.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów K. Ansilewskiego
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Pegaz Lubuski"; [2] - Jerzy Alski
Zobacz też : PISARZE | TWÓRCY