PREAMBULUM

Preambulum Instrumentalno-wokalna grupa muzyki dawnej, uważana za najlepszy zespół fletowy w Polsce. Założona w 1999 roku przez Marcjannę Wiśniewską. Od początku działalności związana z Grodzkim Domem Kultury. Gospodarz Gorzowskich Spotkań z Muzyką Dawną. Laureat Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2006). Działa do 2015 roku.

Pierwszy skład tworzyli: Elżbieta Kryger, Urszula Sokół, Dorota Szymańska, Agnieszka Winiecka i Paweł Winiecki. Wykonywał muzykę na fletach prostych z okresu renesansu i wczesnego baroku, a także utwory romantyczne, współczesne i inspirowane muzyką dawną. W połowie 2002 roku grupa wzbogaciła się o wierne kopie renesansowych strojów, a rok później o flety proste drewniane uznanej firmy niemieckiej Mollenhauer-Denner, które są wzorowane na instrumentach z dawnych czasów.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty długogrające (z muzyką i utworami wokalnymi). Od 2005 roku był gospodarzem Gorzowskich Spotkań z Muzyką Dawną organizowanych przez Grodzki Dom Kultury. Spotkania połączone są z serią koncertów w gorzowskich kościołach. Od 2006 roku - oprócz gry na fletach prostych - w repertuarze Preambulum znalazły się utwory wokalne a capella i z instrumentami.

Grupa brała udział w licznych spotkaniach i warsztatach muzyki dawnej, m.in. w Starachowicach, Trzcińsku Zdroju, Kaliszu, Świeradowie Zdroju. Współpracuje z najwybitniejszymi pedagogami w dziedzinie muzyki dawnej, m.in. z Cezarym Szyfmanem, Jackiem Urbaniakiem, Tadeuszem Czechakiem i Anną Mikołajczyk-Niewiedział. W 2001 roku Preambulum reprezentował Polskę na festiwalu Europalia w Brukseli, będącym największą prezentacją kultury i sztuki w Europie. W 2004 roku wziął udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Młodych - GAIA 2004 w Porto (Portugalia). Systematycznie koncertuje w Niemczech, a także w w Belgii dla Polonii. W 2007 roku, podczas Festiwalu Muzyki Dawnej Musica Sacra w Szczecinie, członkowie zespołu prowadzili wykłady dla uczniów szkól muzycznych ze Szczecina i okolic.

W 2009 roku z okazji 10-lecia istnienia zespół dał dwa jubileuszowe koncerty: Renesansowa polifonia europejska (wraz z prof. Cezarym Szyfmanem) i Jezusa Judasz przedał.

W 2011 roku grupę tworzyli: Aleksandra Bańkowska (flet: sopran i alt; śpiew: alt), Dagmara Barna (flet: alt i tenor; śpiew: sopran), Justyna Głażewska (flet: tenor; śpiew: tenor), Tomasz Gozdek (śpiew: bas; instrumenty perkusyjne) i Marcjanna Wiśniewska (flet: bas, instrumenty perkusyjne, prowadzenie zespołu). Zakończył działalność koncertem 16 sierpnia 2015 roku podczas X Spotkań z Muzyką Dawną. [ Dane na dzień: 29.11.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Marcjanna Wiśniewska; [2] - portal: www.kultura-gorzow.pl; [3] - Krystyna Kamińska
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW