POMNIK JANA PAWŁA II

Pomnik Papieża Jana Pawła II Rzeźba upamiętniająca wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. 2 czerwca 1997 roku. Odsłonięta w 2002 roku na Wzgórzu Papieskim przy placu Jana Pawła II (obok kościoła pw. Pierwszych Męczenników Polski w dzielnicy Górczyn), na którym papież odprawił mszę polową.

Dwutonowy pomnik o wysokości trzech metrów autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa, wykonany z brązu i ustawiony na cokole, przedstawia papieża, który ma uniesione ręce w geście pozdrowienia wiernych, a lewą dodatkowo dotyka krzyża pektoralnego. Na cokole umieszczono tablice z herbami: papieskim, biskupów, dwóch stolic lubuskich - Gorzowa i Zielonej Góry oraz zdanie zaczerpnięte z homilii wygłoszonej przez papieża podczas gorzowskiej mszy: Nie bójcie się dawać świadectwa, nie lękajcie się świętości. Pomnik stoi na tle 13-metrowego krzyża. Odsłonięcia i poświęcenia pomnika 2 czerwca 2002 roku, w piątą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Gorzowie, dokonał bp diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski.

W każdą rocznicę śmierci papieża odbywa się ponad pięciokilometrowy Biały Marsz wiernych z katedry pod pomnik na Wzgórzu Papieskim. 2014 roku na Wzgórzu ustawiono głaz z okazji beatyfikacji papieża.

Autor rzeźby prof. Czesław Dźwigaj uważany jest za jeden z największych autorytetów w projektowaniu pomników Jana Pawła II. W swoim dorobku ma ponad 40 rzeźb. [ Dane na dzień: 10.01.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: portal: www.ekai.pl
Zobacz też : MIEJSCA UPAMIĘTNIEŃ | POMNIKI, OBELISKI, TABLICE