NASZA HISTORIA

W pełni autorski (scenariusz, reżyseria, zdjęcia i montaż) film dokumentalny gorzowianki Małgorzaty Wrześniak ukazujący losy Polaków, którzy w pierwszych miesiącach 1945 roku osiedlali się w wyzwolonym Gorzowie (dawniej Landsberg).

Blisko półtoragodzinny dokument, wzbogacony historycznymi zdjęciami i fragmentami archiwalnych filmów z tamtego okresu, na który składają się opowieści żyjących gorzowian, którzy po II wojnie światowej zostali przesiedleni do Gorzowa. W filmie o początkach życia na Ziemiach Odzyskanych, relacjach między ludnością polską, niemiecką i stacjonującymi w Gorzowie żołnierzami Armii Radzieckiej opowiadają: Bożena Bekierska, Czesław Dąbrowa, Mieczysława Gubska, Franciszek Kujawski, Julian Grycza, Roman Kamrad, Józef Skowroński, Tadeusz Stodolniak, Ryszard Taupa, Grzegorz Wasylków i Stefan Wiśniewski. Dokument podzielony jest na części, które opowiadają m.in. jak wyglądał Gorzów wiosną 1945 roku, jak osiedleńcy pozyskiwali mieszkania (często zajmowane jeszcze przez landsberskie rodziny oczekujące na wysiedlenie), jak zdobywali żywność i środki niezbędne do życia, jaką rolę odgrywali w mieście żołnierze radzieccy, czym było szabrownictwo itp. Opowieści gorzowian przybliżają i ujawniają nowe fakty związane z komendantem wojennym Gorzowa pułkownikiem Josifem Dragunem oraz kulisy śmierci milicjanta Franciszka Walczaka – patrona jednej z gorzowskich ulic.

Premiera filmu miała miejsce 6 czerwca 2018 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Prezentowany był także w gorzowskich szkołach.

Nasza historia, zrealizowana z pomocą Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych i Społecznych IT IS przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Gorzowa, jest drugim, po Moje Miasto, czyli jak kobiety Gorzów budowały, autorskim filmem dokumentalnym Małgorzaty Wrześniak przybliżającym początki powojennego Gorzowa. [ Dane na dzień: 29.08.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Małgorzata Wrześniak; [2] - materiały Urzędu Miasta Gorzów
Zobacz też : DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE | TEATR, FILM