MOJE MIASTO, CZYLI JAK KOBIETY GORZÓW BUDOWAŁY

Film dokumentalny Małgorzaty Wrześniak zrealizowany w 2014 roku, opowiadający o życiu polskich kobiet w Gorzowie w pierwszych tygodniach po zakończeniu II wojny światowej.

Blisko godzinny dokument przedstawiający losy kobiet, które po zakończeniu wojny trafiły na ziemie zachodnie i rozpoczęły życie w byłym Landsbergu. W filmie M. Wrześniak (scenariusz, reżyseria, zdjęcia i montaż) gorzowianki Wacława Brzezińska, Zofia Frańczak, Jadwiga Gruziel, Stefania Janicka, Marianna Jankowska i Weronika Kurjanowicz opowiadają o problemach z aklimatyzacją w nowym, nieznanym mieście, o pracy przy jego odgruzowywaniu i o organizowaniu życia rodzinnego. Opowieściom towarzyszy współcześnie zrealizowany czarno-biały materiał filmowy nawiązujący do lat 40. i 50. ub. wieku, z udziałem młodzieży gorzowskich szkół: Nadii Andraszczuk, Sandry Dymacz, Maji Głuszko, Katarzyny Kowalczyk i Weroniki Zapadki.

Film otrzymał bogatą oprawę dźwiękową. Muzykę do filmu skomponowali Michał Grabowski, Paweł Gorzkiewicz i Maksymilian Operacz. Na potrzeby dokumentu powstał także teledysk oraz piosenka ze słowami M. Wrześniak i muzyką M. Grabowskiego. W jej wykonaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp.: M. Grabowski, Anetta Rajewska, M. Głuszko, W. Zapadka, S. Dymacz, N. Andraszczuk i K. Kowalczyk.

Premiera filmu miała miejsce 20 grudnia 2014 roku w kinie "60 Krzeseł" w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gorzowa.

Powojenna historia Gorzowa była też tematem następnych dokumentów M. Wrześniak: Co przywieźli w swoich bagażach przesiedleńcy (2015), Przybyliśmy tu pierwsi (2015, reportaże radiowe) i Nasza historia (2017). [ Dane na dzień: 7.02.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Małgorzata Wrześniak; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE | TEATR, FILM