MONETA OKOLICZNOŚCIOWA

Moneta okolicznościowa Moneta obiegowa o nominale dwóch złotych, przedstawiająca gorzowską katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wyemitowana przez Narodowy Bank Polski w 2007 roku w serii Historyczne Miasta w Polsce.

Wybita została przez Mennicę Państwową S.A. w nakładzie jednego miliona egzemplarzy stemplem zwykłym, ze stopu Nordic Gold (CuAl5Zn5Sn1), średnicy 27,00 mm i wadze 8,15 g. Monetę zaprojektowali: Ewa Tyc-Karpińska (awers) i Robert Kotowicz (rewers). Jej emisja rozpoczęła się 4 kwietnia 2007 roku. Oficjalnie zaprezentowana została 20 kwietnia tegoż roku podczas spotkania w Muzeum Lubuskim w Gorzowie z udziałem m.in. Jerzego Pruskiego (zastępca prezesa NBP), Tadeusza Jędrzejczaka (prezydent miasta) i bp. Adama Dyczkowskiego (ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej). Była 20. monetą wyemitowaną w serii, a jej wydanie zbiegło się z obchodami 750-lecia założenia Gorzowa.

Seria Historyczne Miasta w Polsce, którą upamiętniono 32 ośrodki, została zapoczątkowana w 2005 roku monetą przedstawiającą Gniezno, a zakończona w 2008 roku monetą przedstawiającą Bielsko-Białą. W założeniu miała przedstawiać miasta istniejące co najmniej 500 lat, które miały istotne znaczenie w dziejach Polski. Wyboru miast dokonała komisja, której przewodniczył profesor Henryk Samsonowicz. Dla wszystkich monet zastosowano ten sam nominał i awers. [ Dane na dzień: 23.06.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portale: www.katalogmonet.pl; www.numizmatyka24.pl
Zobacz też : DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE