MIRSKI Włodzimierz [1934- ]

Emerytowany lekarz radiolog. Witkacofil - uznany w kraju znawca i miłośnik sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współzałożyciel Instytutu Witkacego (2015).

Urodzony w Poznaniu. Od 1964 roku związany z Gorzowem. Chórzysta Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Uczestnik m.in. historycznego, pierwszego powojennego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 1952 roku (wykonawca finałowej kantaty do słów Ody do radości Friedricha Schillera w IX symfonii d-moll Lugwiga van Beethovena). Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej (od 2007 roku Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego). Przez siedem lat pracownik Zakładu Histologii i Embriologii w Poznaniu. W Gorzowie zatrudniony w Szpitalu Miejskim jako specjalista radiolog (od 1964 roku). W pracowniach rentgenowskich Gorzowa przepracował 33 lata. Od 1999 roku na emeryturze.

W połowie lat 80. ub. wieku zainteresował się twórczością S.I. Witkiewicza. Od tego czasu stały uczestnik konferencji i sesji naukowych (m.in. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gdzie zgromadzony jest największy na świecie zbiór dzieł - głównie pasteli – Witkacego), wystaw, sztuk teatralnych (głównie w Teatrze im. S.I. Witkewicza w Zakopanem) poświęconych Witkacemu i z nim związanych.

Autor licznych pogadanek i odczytów o Witkacym i jego twórczości, m.in. w klubie "Na Zapiecku" (2009, Gorzów), Okręgowej Izbie Lekarskiej (Gorzów), także tematycznych: Kobiety w życiu Witkacego (2009, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie, wspólnie z Cecylią Judek, kustoszem i sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie), Moja droga do fascynacji Witkacym jako zaprzeczenie upadku metafizyki (2014, gawęda dla estetów z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która miał miejsce w Zakopanem). Laureat i juror Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "WITKACY pod strzechy", organizowanego przez Słupski Ośrodek Kultury i Teatr Rondo w Słupsku.

W 2015 roku był współzałożycielem Fundacji "Instytut Witkacego", której celem jest upowszechnianie twórczości S.I. Witkiewicza, wiedzy o nim i poszukiwanie jego zaginionych dzieł. Doradca Honorowy półrocznika "Witkacy! Czyste Dusze w Niemytej Formie", wydawanego od 2016 roku przez Instytut. Swoje przemyślenia o Witkacym opublikował w książce pt. Witkacy w kontekstach. Stanisław Ignacy Witkiewicz a kryzys metafizyki (2015, praca zbiorowa pod red. Teresy Pękali).

Uhonorowany medalem z okazji 25-lecia Teatru Witkacego w Zakopanem (2010) i pamiątkowym medalem Muzeum Pomorza Środkowego (2018). [ Dane na dzień: 9.05.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Włodzimierz Mirski; [2] - "W Gorzowie Na Zapiecku. Książka Jubileuszowa 2001-2011. 10 lat" - 2011
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY