MICHALIK Józef [1941- ]

Józef Michalik Duchowny rzymskokatolicki. Arcybiskup. Doktor nauk teologicznych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Biskup diecezji gorzowskiej (1986-1992) i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (1992-1993).

Urodzony w miejscowości Zambrów (obecnie woj. podlaskie). Absolwent Seminarium Duchownego w Łomży, wyświęcony w 1964 roku. Studiował teologię dogmatyczną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a później w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu [Angelicum] w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Później był wicekanclerzem kurii diecezjalnej w Łomży i szefem Biura ds. Młodzieży przy Papieskiej Radzie do spraw Świeckich (od 1985 roku). W październiku 1986 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji gorzowskiej, zastępując na tym stanowisku tragicznie zmarłego biskupa Wilhelma Plutę. W tym samym czasie w Watykanie otrzymał - z rąk papieża Jana Pawła II - sakrę biskupią. Pod koniec listopada tegoż roku odbył się jego ingres do katedry gorzowskiej. W marcu 1992 roku - po reorganizacji struktur diecezji w Polsce - przeniósł siedzibę diecezji do Zielonej Góry i został pierwszym biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Rok później został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim obrządku łacińskiego, a 2 maja 1993 roku odbył się jego ingres do archikatedry przemyskiej.

W czerwcu 2004 roku został wybrany przewodniczącym Episkopatu Polski. Autor licznych publikacji książkowych o tematyce religijnej. [ Dane na dzień: 3.11.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.przemyska.pl; [2] - portal: jmichalik.episkopat.pl
Zobacz też : RELIGIE, KOŚCIOŁY, DUCHOWIEŃSTWO