MERDA Łukasz [1980- ]

Łukasz Merda Właśc. Łukasz [Marek] Merda. Łucznik SKŁ OSiR Gorzów Wlkp (1993-2002). Drużynowy wicemistrz świata juniorów (1996), indywidualny wicemistrz Polski seniorów (1997) i mistrz Polski juniorów (1999). Szef wyszkolenia Polskiego Związku Łuczniczego (2003-2004).

Urodzony w Gorzowie. Debiutował w 1993 roku. Wychowanek trenera Gerarda Nowaka. Rok później odniósł pierwszy znaczący indywidualny sukces, zdobywając srebrny medal podczas mistrzostw Polski młodzików. Stał się łuczniczą rewelacją 1996 roku. Jako junior zdobył srebrny medal w halowych mistrzostwach Polski i otrzymał powołanie do kadry narodowej. W lipcu tegoż roku znalazł się w składzie czteroosobowej reprezentacji Polski, która w San Diego (Kalifornia, USA) wywalczyła tytuł drużynowych wicemistrzów świata juniorów. Był też bohaterem mistrzostw Polski seniorów, podczas których - mając 16 lat i będąc najmłodszym zawodnikiem - zajął czwarte miejsce w konkurencji Ł-AB. W grudniu został powołany do kadry olimpijskiej przygotowującej się do igrzysk w Sydney w 2000 roku.

W 1997 roku odniósł największy sukces wśród seniorów. W Gorzowie Wlkp. zdobył tytuł indywidualnego wicemistrza Polski w strzelaniu na dystansie 30 metrów. W Pucharze Polski zajął piąte (seniorzy) i drugie miejsce (wśród juniorów młodszych). W 1998 roku, w Sunne (Szwecja) ponownie wystartował w drużynowych mistrzostwach świata juniorów, które polska reprezentacja zakończyła na czwartym miejscu. W 1999 roku (po śmierci G. Nowaka) jego trenerami zostali Jan Krzemiński i Jerzy Weryński. W lipcu w Krakowie zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski juniorów, a z drużyną OSiR brązowy medal. Startując z seniorami zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Polski i był siódme w Pucharze Polski. Mimo tych wyników nie zakwalifikował się do kadry na Igrzyska Olimpijskie w Sydney. W 2000 roku był studentem Zamiejscowego Instytutu Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp., nie odnosząc już tak spektakularnych sukcesów w łucznictwie. Po równie mało udanym sezonie 2001, w połowie 2002 roku, przy jednoczesnym rozpadzie klubu OSiR Gorzów, zakończył karierę sportową.

Dwukrotnie znalazł się w dziesiątce najlepszych sportowców województwa gorzowskiego wybieranych w dorocznym plebiscycie sportowym "Gazety Lubuskiej". W 1996 zajął siódme miejsce, a w 1998 był ósmy.

Do łucznictwa powrócił w latach 2003-2004 jako szef wyszkolenia Polskiego Związku Łuczniczego, odpowiedzialny za przygotowanie polskich zawodników do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. [ Dane na dzień: 1.11.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Łukasz Merda; [2] - "Przegląd Sportowy"; [3] - "Gazeta Lubuska" i "Ziemia Gorzowska"
Zobacz też : SPORTOWCY