KWIEK Masio [1945- ]

Masio Kwiek Właśc. Masio [Sylwester] Kwiek. Piosenkarz, muzyk cygański i autor tekstów. Wieloletni wokalista gorzowskiego zespołu Terno. Jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy romskich lat 70. ub. wieku. Wnuk ostatniego koronowanego króla cyganów Janusza I Kwieka.

Urodzony w Warszawie. Dzieciństwo spędził w taborze, który wędrował po całej Polsce. Później przez dłuższy czas mieszkał m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Gliwicach, Kutnie, Częstochowie i Otwocku, gdzie debiutował w amatorskich grupach muzycznych. W tym czasie związał się ze środowiskiem warszawskim. Pobierał lekcje śpiewu (w tym śpiewu solfeżowego) u prof. Olgi Łady - rosyjskiej primadonny, później m.in. przewodniczącej jury podczas Konkursów Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W Warszawie nawiązał też kontakt z Jerzym Ficowskim i Mateuszem Święcickim (znanym później z krakowskiej Piwnicy pod Baranami), dzięki którym w 1963 roku dołączył do popularnej wówczas grupy Chochoły. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1964 roku podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaśpiewał dwie piosenki: Kaj san i Byle ładny był dzień autorstwa Święcicki-Ficowski. Z zespołem dokonał też pierwszych nagrań (płyta Piosenki cygańskie, 1964).

W 1964 roku otrzymał propozycję dołączenia do cygańskiego zespołu Terno prowadzonego przez Edwarda Dębickiego, a ich pierwszy wspólny koncert miał miejsce w w tym samym roku w Lublinie. Tam poznał Raidę - siostrę E. Dębickiego i jednocześnie wokalistkę grupy - którą porwał zgodnie z cygańską tradycją i która wkrótce została jego żoną. Stał się, obok ówczesnej wielkiej gwiazdy grupy Randi, głównym wokalistką Terno. Nagrywał też pod własnym nazwiskiem jako Masio Kwiek. Najbardziej znane nagrania znalazły się na "czwórce" Kali-mur (Muza). Krótko współpracował też z grupą Polanie, a w drugiej połowie lat 70. odbył trasę koncertową z zespołem Trubadurzy. W 1978 roku rozstał się z Terno i wraz z żoną Raidą i dziećmi wyjechał na stałe do Szwecji.

Zamieszkał w Sztokholmie, gdzie kontynuował karierę w grupie Romano Gospel. W repertuarze zespołu znalazły się pieśni religijne z elementami muzyki cygańskiej. Grupa miała na swoim koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne, a najważniejsze ukazały się również na kasetach magnetofonowych.

Okazjonalnie odwiedza Gorzów, np. przy okazji festiwalu Romane Dyvesa. W 2005 i 2010 roku wystąpił na scenie jako gość zespołu Terno. W 2008 roku wraz z synem Harrym Kwiekiem założył Stowarzyszenie Muzyki Cygańskiej Romska Musiksallskapet, które organizuje w Sztokholmie Romska Festivalen. W lipcu 2012 roku odbyła się jego druga edycja. [ Dane na dzień: 10.07.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: [1] - Masio Kwiek - jak sam podaje - urodził się pod koniec powstania warszawskiego, czyli prawdopodobnie we wrześniu 1944 roku, jako syn Władysława i Miłki Kwieków. Imię Sylwester i datę narodzin: 7 grudnia 1945 roku nadały mu władze polskie w czasach wydawania ludności cygańskiej pierwszych dowodów osobistych

Źródła: [1] - Masio Kwiek; [2] - "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" - Ryszard Wolański - 1995
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW