KOSIOROWSKI Lech [1924-2019]

Lech Kosiorowski Właśc. Lech [Kazimierz] Kosiorowski. Pułkownik Milicji Obywatelskiej [MO]. Komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wlkp. oraz szef Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych.

Urodzony w Zgierzu (obecnie woj. łódzkie). Z Gorzowem związany od 1975 roku. Były słuchacz Centralnej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych Milicji Obywatelskiej w Łodzi (1945) i absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Karierę zawodową rozpoczął jako milicjant Komendy Miejskiej MO w rodzinnym Zgierzu. W maju 1945 roku został zastępcą komendanta Komendy Powiatowej MO w Łomży, awansując do stopnia podporucznika (1946). W latach 1947-1951 pracował w Białymstoku: jako instruktor Wydziału Polityczno-Wychowawczego Komendy Wojewódzkiej MO, następnie zastępca naczelnika, a od 1950 roku – w stopniu kapitana - jako naczelnik Wydziału Szkolno-Politycznego. W połowie 1951 roku przez kilka tygodni pracował w Oddziale Personalnym Komedy Głównej MO w Warszawie, a w czerwcu tegoż roku został przeniesiony do Zielonej Góry. Był kierownikiem Sekcji Rejestracji Cudzoziemców w KW MO i kierownikiem Wojewódzkiego Biura Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych. W 1959 roku został awansowany do stopnia podpułkownika MO. W 1965 roku objął stanowisko komendanta wojewódzkiego MO w Zielonej Górze, a po utworzeniu województwa gorzowskiego (1975) – w stopniu pułkownika - został komendantem w Gorzowie. Według prokuratorów IPN już 12 grudnia 1981 roku podpisał decyzję o internowaniu działaczy opozycji wytypowanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Po reformie SB objął stanowisko szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gorzowie (1982). W tym czasie był też członkiem Egzekutywy KW PZPR w Gorzowie. 31 października 1989 roku został odwołany z funkcji szefa WUSW i do końca stycznia 1990 roku pozostawał do dyspozycji dyrektora departamentu kadr MSW. Później na emeryturze. Do śmierci mieszkał w Gorzowie.

Na początku 2008 roku prokurator IPN oskarżył Lecha Kosiorowskiego o przekroczenie uprawnień i popełnienie zbrodni komunistycznej. Oskarżenie dotyczy wydarzeń z grudnia 1981 roku. [ Dane na dzień: 13.02.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Twarze gorzowskiej bezpieki" - oprac. Paweł Skubisz - 2008; [2] - materiały IPN
Zobacz też : DZIAŁACZE SAMORZĄDOWI i POLITYCZNI