HOŁYŃSKI Krzysztof [1952-2016]

Krzysztof Hołyński Dziennikarz, komentator i sprawozdawca sportowy. Dziennikarz sportowy "Gazety Lubuskiej" i "Gazety Nowej". Prezes Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej [TKKF].

Urodzony w Sulechowie (obecnie woj. lubuskie). Zmarł w Gorzowie. Absolwent dziennikarstwa i politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W połowie lat 70. został etatowym dziennikarzem gorzowskiego oddziału "Gazety Lubuskiej". Pisał o sprawach miejskich, ale specjalizował się w tematyce sportowej. Był stałym korespondentem i współpracownikiem ogólnopolskich gazet sportowych, m.in. "Przeglądu Sportowego", "Sportu", "Tempa" czy "Tygodnika Żużlowego". Współpracował również z "Kurierem Gorzowskim" i gorzowską telewizją regionalną Vigor. Popularność zyskał jako sprawozdawca i komentator imprez sportowych. Komentował m.in. piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę, kolarstwo i wiele innych dyscyplin, w tym turnieje i zawody o randze mistrzostw Polski i świata. Największe uznanie zdobył jako spiker zawodów żużlowych. Głownie organizowanych przez Stal Gorzów, a później także na innych stadionach żużlowych w Polsce, m.in. w Pile, Tarnowie, Poznaniu i Zielonej Górze. Jeśli nie jako pierwszy, to na pewno jako jeden z pierwszych w Polsce spikerów sportowych komentował zawody z płyty stadionu. Na zaproszenie organizatorów rund Grand Prix (indywidualne mistrzostwa świata na żużlu) w Berlinie, obok niemieckiego spikera, i w Pradze, obok czeskiego, z murawy stadionu komentował zawody dla dużej rzeszy polskich kibiców. Obdarzony niezwykłą wiedzą o sporcie, charyzmą i umiejętnością nawiązywania kontaktu z publicznością oraz łagodzenia napięć między kibicami. Jego wizytówką stało się wiele zabawnych zwrotów i powiedzeń. Z komentowania zawodów sportowych potrafił zrobił show, ubarwiony ciekawymi historiami czy nieznanymi anegdotami z życia sportowców, wciągając do zabawy często zwaśnionych ze sobą kibiców.

W latach 1981-1985 był prezesem ZW TKKF. Przez wiele lat prowadził doroczne bale mistrzów sportu organizowane przez "Gazetę Lubuską", połączone z ogłoszeniem wyników Plebiscytu sportowego na najpopularniejszych sportowców woj. gorzowskiego, a później lubuskiego. Zapraszany był do prowadzenia wielu gal, organizowanych przez różne środowiska sportowe.

Był nagradzany w konkursach prasowych, m.in. na reportaż. Okazjonalnie pisał też wiersze. Jest laureatem m.in. głównej nagrody w cyklicznym Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego (2001).

W 2007 roku doznał ciężkiego udaru i został częściowo sparaliżowany. W 2009 roku kilka tysięcy osób zgotowało mu owację na stojąco, gdy po wielu miesiącach rehabilitacji, już jako kibic, i z pomocą syna, pojawił się ponownie na stadionie Stali Gorzów. Zmarł po trzecim udarze. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Sulechowie. [ Dane na dzień: 28.11.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : DZIAŁACZE SPORTOWI | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA