BOCIAN Zbigniew [1948-2016]

Muzyk, instruktor muzyki i pedagog. Animator kultury. Założyciel m.in. grupy wokalno-instrumentalnej Akord (1978).

Urodzony w Barnimie (woj. szczecińskie, obecnie zachodniopomorskie). Z Gorzowem związany od 1978 roku. Zmarł w Barlinku (woj. zachodniopomorskie). Absolwent Liceum Pedagogicznego w Myśliborzu (także członek zespołu Kleks działającego przy liceum), Studium Nauczycielskiego w Gorzowie (w którym w latach późniejszych także pracował) i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Nauczyciel muzyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie [I LO] (1978) i wiedzy o kulturze w IV Liceum Ogólnokształcącym. Niezwykle wszechstronny, działający w różnych gatunkach muzyki i śpiewu. Największe sukcesy odnosił założony przez niego przy I LO zespół Akord, który zdobył m.in. Brązowy Samowar i Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1981). Zespół był też laureatem nagród na wielu krajowych konkursach, przeglądach grup wokalnych i Przeglądach Artystycznego Ruchu Artystycznego [PARA]. Sukcesy odnosili (jako soliści albo duety) również jego wychowankowie, m.in. Wioletta Kupracz (m.in. drugie miejsce w konkursie debiutów na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 1985), Daniela Wiśniewska i Joanna Lewandowska. Współpracował z barlinecką Słoneczną Gromadą i gorzowskimi zespołami Mali Gorzowiacy i Buziaki. Założyciel Studia Piosenki (działające przy Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku) oraz wielu grup w Gorzowie i Barlinku, m.in. Loraz, Presto i jazzowego Classic Band, w którym także okazjonalnie grał na instrumentach klawiszowych.

Współpracował z większością gorzowskich placówek kultury. Był wojewódzkim konsultantem muzyki przy Wojewódzkim Domu Kultury [WDK] (1989), instruktorem w Miejskim Domu Kultury [MDK], przy którym założył uznaną grupę Klaster (m.in. Laureat Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, 2006, lub festiwalu Kresoviana w Gorzowie, 2011), instruktorem w Miejskim Centrum Kultury i na Uniwersytecie III Wieku, przy którym prowadził chór Uniwerek.

Odznaczony m.in. Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego (2013). Pochowany na cmentarzu w Jaromierkach koło Barlinka. [ Dane na dzień: 23.02.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / także zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA