WSPOMNIENIA Z MIASTA L.

Wspomnienia z miasta L. Film dokumentalny zrealizowany (scenariusz i reżyseria) w 2004 roku przez gorzowian: Monikę Kowalską, Grzegorza Kowalskiego i Zbigniewa Sejwę. Jeden z najważniejszych filmów w powojennej historii Gorzowa. W wersji niemieckojęzycznej znany jako Errinerungen aus der Stadt L.

Jego fabułą stały się wspomnienia dawnych mieszkańców Landsbergu, którzy opowiadają o swoim dzieciństwie spędzonym w przedwojennym Gorzowie w latach 1935-1945 i których przesiedlono do Niemiec. Bohaterami są Brigitte Brandenburg (córka przedwojennego właściciela tartaku), Christa Greuling (córka piekarza Karla Lucka), Gisela Opitz (emerytowany pastor i córka pastora), Christine Reinecke, Hans Jurgen Reso (syn pastora) i Herbert Schimmel. Ich opowieści przeplatane są starymi fotografiami Landsbergu, na których utrwalono miejsca przywoływane we wspomnieniach.

...Chcieliśmy się dowiedzieć, jakim miastem był Gorzów przed wojną. Interesowała nas kwestia pamięci, ale tej nieoficjalnej. Bo właściwie nikt przeszłości miasta nie znał, jego historia zaczynała się w 1945 roku wraz z mitycznym wyzwoleniem. W tym czasie, kiedy powstawał film, w Gorzowie od lat kwitły kontakty z byłymi mieszkańcami. Ziomkowie bywali i nadal bywają tu po kilka razy do roku. I twórcy filmu zaprosili piątkę dawnych mieszkańców do wspomnień. Popłynęły opowieści o tym, gdzie się chodziło na lody, jakie fajne kąpielisko było na obecnym Ruskim Stawku. Ale i nie obyło się bez bolesnych wspomnień, kiedy zbliżał się 1945 r. i w domach zapanował strach. Rozmówcy wspominali też koszmar ucieczki przed Armią Czerwoną... (1)

Prezentowany na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych i nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego Filmowa Góra (2006, Zielona Góra). W 2005 roku zaprezentował go znany kanał telewizyjny Planete (10 emisji, premiera 4 sierpnia). Izabela Kowalczyk, jeden z najwybitniejszych krytyków polskiej sztuki współczesnej, uznała film za jedno z najważniejszych dzieł we współczesnej sztuce traktujące o historii miejsca (2).

W 2007 roku Monika Kowalska i Zbigniew Sejwa zrealizowali Opowieści z miasta G. - film będący kontynuacją Wspomnień z miasta L. [ Dane na dzień: 26.03.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - Zbigniew Sejwa; (2) - "Podróż do przeszłości. Interpretacje najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej" - Izabela Kowalczyk - 2011 - str. 308-356

Źródła: [1] - Zbigniew Sejwa; [2] - Materiały reklamowe filmu
Zobacz też : AKCJE, WYDARZENIA KULTURALNE | DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE | TEATR, FILM