STILON Gorzów Wlkp. - SEKCJA HOKEJA NA LODZIE

Patrz też sekcje: | BOKS | KOSZYKÓWKA KOBIET | PIŁKA NOŻNA | PIŁKA NOŻNA KOBIET | PIŁKA WODNA | SIATKÓWKA MĘŻCZYZN | SZACHY |


Stilon Gorzów Jedna z czołowych sekcji Zakładowego Klubu Sportowego [ZKS] Stilon Gorzów Wlkp. działająca w latach 1965-1982. W sezonach 1973/1978 i 1980/1982 uczestnik rozgrywek o mistrzostwo II ligi.

Powstał z inicjatywy byłego hokeisty, zawodnika m.in. CWKS Legia Warszawa, Edmunda Wadzyńskiego, który w 1958 roku rozpoczął z młodzieżą zajęcia na zamarzniętych rozlewiskach Warty, a w 1962 roku doprowadził do powstania przy Miejskim Ośrodku Sportu i Turystyki szkółki hokeja na lodzie. Pierwszy oficjalny mecz w Gorzowie został rozegrany 20 stycznia 1963 roku pomiędzy drużyną Miejskiego Ośrodka Sportu (w barwach którego grał m.in. również trener drużyny E. Wadzyński) a drużyną Studium Nauczycielskiego (5:2 [2:2, 0:0, 3:0]). Wśród pierwszych zawodników gorzowskiego hokeja znaleźli się m.in.: W. Bednarski, B. Dusko, H. Lipiński, L. Łabuć, M. Selwat i M. Stapf.

W 1965 roku sekcja (trenowana wciąż przez E. Wadzyńskiego) została przejęta przez ZKS Stilon Gorzów i w styczniu 1966 roku meczem Stilon Gorzów – AZS Szczecin (3:5) zadebiutowała w rozgrywkach Klasy A okręgu szczecińskiego. Przez pierwsze lata działalności trzon drużyny stanowili juniorzy. W latach 1965-1968 na terenach należących do ZWCh Stilon, na potrzeby mieszkańców miasta i drużyny, wybudowano sztuczne lodowisko Lodostil. Pierwszy oficjalny mecz na będącym jeszcze w budowie obiekcie rozegrano 13 stycznia 1968 roku (Stilon – Sparta Szczecin 1:16).

Od 1969 roku, przez cztery sezony, Stilon grał w Lidze Międzywojewódzkiej, zajmując dwukrotnie I miejsce. W tym czasie czołowymi zawodnikami drużyny byli: Jan Boczkowski, Janusz Bronisz, Lech Głożyński, Andrzej Główczewski, Stanisław Hołowacz, Kazimierz Krzemiński, Janusz Nawrocki, Roman Olczyk, Zbigniew Ślubowski i Zdzisław Wanatowski. W 1973 roku, po reorganizacji rozgrywek i utworzeniu 2 grup po 8 zespołów, Stilon został zakwalifikowany do II ligi (grupa Północna). W sezonie 1973/1974 drużynę tworzyli: Zbigniew Antonowicz, Andrzej Bieleninik, G. Dądelewski, Czesław Drozd, A. Filipiak, Czesław Hołowacz, S. Hołowacz, Andrzej Kargul, Zbigniew Kaźmierczyk, Jan Kopyść, K. Krzemiński, Mariusz Mielczarek, Marek Mistecki, Renald Pietrzak, Antoni Samujłowicz, Wiesław Świętkowski, Jan Tokarski, Z. Wanatowski, Wiesław Wanecki i Marian Zawadzki. Trenerami drużyny byli Jan Wieleba i E. Wadzyński. W pierwszym sezonie gry w II lidze Stilon zajął szóste miejsce, a w kolejnych: trzecie (1974/1975) i piąte (1975/1976).

W sezonie 1976/1977 ZKS Stilon zajął drugie miejsce w rozgrywkach, co jest największym osiągnięciem drużyny w historii gorzowskiego hokeja. Wówczas do najlepszych zawodników zespołu należeli: Z. Antonowicz, A. Bieleninik, Wojciech Cieśla, S. Hołowacz, A. Kargul, Z. Kaźmierczyk, J. Kopyść, M. Mielczarek, M. Mistecki, Remigiusz Musiał, Krzysztof Pisarewicz, Krzysztof Prokopowicz, A. Samujłowicz, W. Świętkowski, J. Tokarski, W. Wanecki i Z. Wanatowski. Trzecim trenerem – obok Wieleby i Wadzyńskiego – był były hokeista, reprezentant Polski i olimpijczyk Andrzej Wołkowski.

W 1977 roku z Gorzowa odeszło 12 zawodników (m.in. reprezentant Polski A. Bieleninik do Legii Warszawa), co niemal doprowadziło do rozwiązania sekcji. W sezonie 1977/1978 Stilon zajął siódme miejsce, ale w wyniku kolejnej reorganizacji rozgrywek (utworzenia jednej II ligi z udziałem 10 drużyn) został zdegradowany do III ligi. Wpłynęło to na osłabienie pozycji drużyny hokejowej wśród zespołów należących do ZKS Stilon. Treningi sekcji utrudniały też liczne remonty Lodostilu i wysoki koszt jego utrzymania. Z pracy z zespołem zrezygnowali m.in. jego założyciel E. Wadzyński i trener J. Wieleba.

Po dwóch latach (zajmując trzecie miejsce w sezonie 1978/1979 i pierwsze w sezonie 1979/1980) ZKS Stilon, trenowany przez A. Wołkowskiego i byłego zawodnika Z. Ślubowskiego, powrócił do II ligi. W sezonie 1980/1981 zajął szóste miejsce, a 1981/1982 był bliski gry w barażach o ekstraklasę, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w rozgrywkach. Ze względu na zły stan Lodostilu większość meczów gorzowscy hokeiści rozgrywali na lodowiskach w Bydgoszczy, Poznaniu i Toruniu. W tym okresie trzon zespołu tworzyli m.in.: Z. Antonowicz, Marek Borkowski, Wiesław Chojnicki, W. Cieśla, Sylwester Drozd, Andrzej Galiński, Czesław Hołowacz, Ryszard Husak, A. Kargul, Tadeusz Kaszczyszyn, Z. Kaźmierczyk, J. Kopyść, Marek Lipiński, Andrzej Mateja, M. Mistecki, Marek Nawrocki (bramkarz), Kazimierz Niedzielski, Marek Orłowski, Renald Pietrzak (bramkarz), K. Pisarewicz, Janusz Ryń, A. Samujłowicz, J. Tokarski, W. Wanecki, Stanisław Wołejsza i Marian Zawadzki (bramkarz). W 1982 roku, ze względu na duże koszty utrzymania sekcji i pogarszający się stan lodowiska, zarząd ZKS Stilon rozwiązał sekcję.

Mimo że Stilon nie zagrał w najwyższej klasie rozgrywek, w Gorzowie grały czołowe wówczas polskie zespoły, m.in.: Legia Warszawa (1973, remis 1:1), GKS Tychy (1974, 6:7) i Unia Oświęcim (1976, 5:9).

Z wychowanków Stilonu największe sukcesy odniósł obrońca Czesław Drozd, który kontynuował karierę m.in. w Stoczniowcu Gdańsk i Polonii Bytom, z którą zdobył m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, a także grał w finale Pucharu Europy (1985, pierwszy występ polskiej drużyny w historii tych rozgrywek). Przez kilka sezonów grał też w drużynach fińskich. Andrzej Bieleninik (również obrońca) grał w Legii Warszawa i ŁKS Łódź. Do Polonii Bydgoszcz trafili: Chojnicki, Musiał, Pisarewicz i Samujłowicz, do Pomorzanina Toruń: Mielczarek, Niedzielski i Pietrzak, a do Stoczniowca Gdańsk Prokopowicz.

Sukcesy zanotowała na swoim koncie także drużyna juniorów. W 1971 roku awansowała do Centralnej Ligii Juniorów i przez kilka kolejnych lat kończyła rozgrywki na czołowych miejscach. W 1973 roku zajęła drugie miejsce w rozgrywkach zasadniczych i awansowała do turnieju finałowego, gdzie przegrała mecze o medale mistrzostw Polski z Podhalem Nowy Targ, KTH Krynica i Polonią Bydgoszcz. W 1972 roku Stilon zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów Federacji Chemik, rozgrywanych w Gorzowie.

W różnym okresie czasu kierownikami sekcji ZKS Stilon albo drużyny byli m.in. Zdzisław Maliszewski, Franciszek Pozarzycki i Henryk Winiecki. [ Dane na dzień: 5.12.2013 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów Czesława Drozda
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.zksstilon.republika.pl; [2] - "Sport w województwie gorzowskim 1975-1990" – prac. zbiorowa pod red. Jerzego Gaja i Bernarda Woltmanna - 1993; [3] - "Zarys historii sportu w Gorzowie Wlkp. 1945-1997" - prac. zbiorowa pod red. Bernarda Woltmanna - 1998; [4] - Sylwester Drozd
Zobacz też : KLUBY i ORGANIZACJE SPORTOWE