SŁOWIK Janusz [1941-1995]

Janusz Słowik Działacz kultury. Wieloletni kierownik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta. Pomysłodawcą utworzenia Gorzowskiej Orkiestry Kameralnej Odeon, Konfrontacji Teatralnych (od 1983 roku znane jako Gorzowskie Spotkania Teatralne), Konfrontacji Fotograficznych i Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Był jednym z założycieli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie (obecnie Liceum Plastyczne). Od 2005 roku przyznawana jest Nagroda im. Janusza Słowika.

Urodzony w miejscowości Izdebnik (gm. Wadowice). Z Gorzowem Wlkp. związany od 1961 roku. Zmarł tamże. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. W 1961 roku rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim w Gorzowie. Studiował też prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w Prezydium PRN w Trzciance, był też nauczycielem w Miechowie (koło Sulęcina) i wiceinspektorem ds. kultury w Sulęcinie. Pod koniec 1971 roku powrócił do Gorzowa jako kierownik Wydziału Kultury i Sztuki PMRN i UM. Przez dwa lata (1977-1978) był zastępcą dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy. W latach 1978-1983 pracował w Urzędzie Wojewódzkim jako inspektor Wydziału Kultury i Sztuki, a następnie powrócił na stanowisko kierownika Wydziału Kultury Urzędu Miasta, którym zarządzał do 1990 roku. W ostatnich 5 latach był naczelnikiem Wydział Kultury i Kultury Fizycznej.

Interesował się sportem. Grał w piłkę ręczną w Azotach Chorzów (I liga), a w okresie pobytu w Gorzowie i studiów w Poznaniu kolejno w Warcie Gorzów i AZS Poznań. W Sulęcinie założył sekcję tenisa stołowego (przy klubie Sulęcinianka), pracował też jako trener młodzieży.

W 1991 roku otrzymał nagrodę Gorzowskiego Towarzystwa Kultury, a w 1993 roku Nagrodę Wojewody Gorzowskiego za zasługi dla kultury. Pochowany został w Zaułku Poetów na cmentarzu komunalnym. [ Dane na dzień: 11.08.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - prasa lokalna: "Arsenał Gorzowski"; [2] - "Janusz Słowik" - Mieczysław Miszkin (Nadodrzański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 3) - 1996; [3] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007
Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | DZIAŁACZE SPOŁECZNI