ROMANI CIERHEŃ

Romani Cierheń (Cygańska Gwiazda). Kilkunastoosobowy dziecięcy romsko-polski zespół taneczny założony w 2004 roku w Gorzowie Wlkp.

Powstał z inicjatywy dzieci przebywających na kolonii w Długiem, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Za cel postawił sobie promowanie muzyki, kultury i folkloru romskiego. W swoim repertuarze ma tańce oparte na tradycjach cygańskich i hinduskich. Niemal od początku istnienia zespołu jego kierownikiem, a także instruktorem tańca i śpiewu jest Robert Doliński, a układy choreograficzne przygotowuje Agnieszka Majewska. W latach 2008-2012 z Romani Cierheń współpracowała również Anna Dębicka (instruktor tańca, znana m.in. z występów w Cygańskim Teatrze Muzycznym Terno). Grupa ma na swoim koncie liczne występy i koncerty w kraju i za granicą. W 2006 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Pro-Arte 2006. Od 2009 roku jest gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Romsko-Polskich Dziecięcych Zespołów Taneczno-Wokalnych Muzyka Łagodzi Obyczaje. Obecnie działa przy świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży Ćhavorytko, a patronat nad nią sprawuje gorzowski Oddział Związku Romów Polskich.

Byłe członkinie zespołu: Natalia Dębicka, Jolanta Majewska oraz siostry Klaudia i Katarzyna Niebieszczyńskie; okazjonalnie, bądź na stałe, tańczą również w Cygańskim Teatrze Muzycznym Terno. [ Dane na dzień: 7.08.2013 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Iga & Wojtek Krajnik
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Materiały zespołu; [2] - www.zrp.nets.pl
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW