OLEJNICZAK Ryszard [1935-2012]

Właśc. Ryszard [Heliodor Maria] Olejniczak. Dziennikarz radiowy i prasowy. Krótkofalowiec (znak wywoławczy SP3VAR). Działacz sportowy. Duchowny rzymskokatolicki.

Urodzony w Śremie (wówczas woj. poznańskie). Z Gorzowem związany od 1969 roku. Zmarł tamże. Jako dziecko mieszkał w Rzeszowie (1938) i we Wrześni (1939-1949). Absolwent Niższego Seminarium Duchownego w Lądzie (1949) i Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Gnieźnie (1959). Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wikary w parafiach w Wielkopolsce i na Pomorzu, m.in. w Czerniejewie (1966), Wyrzysku, Inowrocławiu i Bydgoszczy. W 1969 roku zrezygnował z kapłaństwa i zamieszkał w Gorzowie. Ukończył Korespondencyjne Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Przemysłowej (ówczesne władze nie uznały jego wykształcenia seminaryjnego). Pracował m.in. w Zakładach Włókien Chemicznych Stilon (1969) i w gorzowskiej Gazowni (1969-1973). W 1973 roku wygrał konkurs na reportera radiowego zorganizowany przez Zielonogórską Rozgłośnię Polskiego Radia. Był pierwszym i przez wiele lat jedynym korespondentem radiowym w Gorzowie. Uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach politycznych i kulturalnych miasta i regionu. Zrealizował kilkaset reportaży radiowych. W rozgłośni radiowej pracował do 1998 roku. Później na emeryturze.

Był członkiem Automobilklubu Gorzowskiego [AG]. W materiałach dziennikarskich propagował sport samochodowy i bezpieczeństwo ruchu. W drugiej połowie lat 70. przygotowywał relacje z rajdów i szkół doskonalenia techniki jazdy organizowanych przez AG. Z czasem został sędzią i komisarzem sportu samochodowego. Działał przy organizacji rajdów zarówno popularnych, jak i kwalifikowanych (mistrzostwa strefy i okręgu). W latach 80. kilkakrotnie startował z Markiem Radą jako pilot w mistrzostwach okręgu PZM oraz w rajdzie do mistrzostw NRD w Angermunde.

Był jednym z pionierów CB Radio w Gorzowie. Od 1991 roku w tygodniku "Ziemia Gorzowska" redagował stałą rubrykę pt. CB. Radio na paśmie obywatelskim (sygnowana jako "44"). Członek gorzowskiego Klubu Krótkofalowców SP3PAA, a w latach 1993-1997 sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Krótkofalowców w Gorzowie. Zajmował się też radiestezją.

W latach 1980-1995 prowadził, wraz z żoną Janiną, jeden z pierwszych w mieście Rodzinnych Domów Dziecka. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie. [ Dane na dzień: 20.04.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów rodzinnych Danuty Perz-Wieczorek
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Danuta Perz-Wieczorek; [2] - Karol Wieczorek; [3] - Marcin Olejniczak; [4] - Mieczysław Czarnecki; [5] - "Ziemia Gorzowska"; [6] - Ryszard Romanowski
Zobacz też : DZIAŁACZE SPORTOWI | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | RELIGIE, KOŚCIOŁY, DUCHOWIEŃSTWO