LUBUSKI KLUB BIEGACZA

Lubuski Klub Biegacza Właśc. Lubuski Klub Biegacza im. Bronisława Malinowskiego. Znany też jako Klub Biegacza im. Bronisława Malinowskiego. Powstał na początku 1982 roku jako ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej [TKKF] z inicjatywy gorzowskiego maratończyka i popularyzatora biegania Zbigniewa Petriego. Zakończył działalność w 2011 roku.

W grupie założycielskiej znaleźli się też m.in.: Stanisław Grochowski, Kazimierz Łaszczyński, Władysław Mazurczyk i Józef Pieluszczak. Organizator wielu imprez cyklicznych, m.in. Biegu Słowiańskiego, biegów dla młodzieży szkolnej, a także okazjonalnych, m.in. trzytygodniowego sztafetowego biegu z Gorzowa do Monte Casino w 50. rocznicę bitwy, w którym wzięło udział kilkudziesięciu biegaczy z Gorzowa i woj. gorzowskiego (1994), a także integracyjnego z Zielonej Góry do Gorzowa z okazji powstania woj. lubuskiego (1999). 2.02.2002 roku, za sprawą Zbigniewa Petriego, z okazji 20-lecia klubu zorganizowano bieg na dystansie 2002 metrów, do którego o godzinie 20.02 wystartowało 222 biegaczy. W latach 90. ub. wieku Klub organizował biegi dla swoich członków m.in. w Czechosłowacji i NRD. Do wieloletniej tradycji należały noworoczne treningi z udziałem zawodników i sympatyków Klubu, które rozpoczynały się 1 stycznia każdego roku o godzinie 11.

W Klubie zarejestrowanych było ponad 130 biegaczy z Gorzowa i woj. lubuskiego. Do najbardziej utytułowanych należeli m.in. Z. Petri (posiadacz ponad 30 tytułów mistrza Polski weteranów w biegach na dystansach od 200 do 10 000 metrów), Lucjan Stańczak z Kostrzyna i Ryszard Skąpski z Myśliborza (wielokrotni mistrzowie Polski weteranów i maratończycy). W blisko 30-letniej historii Klubu jego jedynym prezesem był Z. Petri. [ Dane na dzień: 9.09.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Zbigniew Petri; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : KLUBY i ORGANIZACJE SPORTOWE